Fahrner měl s útěkem Škrlové velké výdaje
16.10.2008 11:37
Literát Martin Fahrner podal kvůli pomoci Barboře Škrlové v útěku z Česka výpověď z práce, na čas se odloučil od rodiny a s celým útěkem měl značné finanční výdaje. Řekl to dnes brněnskému krajskému soudu, jenž se zabývá kauzou týrání chlapců z Kuřimi.
"Udělal jsem to jen ze sympatií k Barboře," uvedl bez dalších podrobností. Po Fahrnerově výslechu zůstává mnoho otazníků nad tím, zda je Škrlová oběť kauzy Kuřim, nebo stojí v jejím pozadí.
ČTĚTE TAKÉ: Svědkyně: Škrlová byla na plastické operaci
Škrlová žila coby údajná dívka Anička v rodině Kláry Mauerové. Když bylo loni v květnu odhaleno, že její chlapci Ondřej a Jakub byli týráni, skončila Škrlová v brněnském dětském krizovém centru Klokánek. Z něj pak uprchla. Co bylo dál, dnes poprvé veřejně popsal právě Fahrner.
K Fahrnerovým přivezl Škrlovou jejich společný známý Jan Tesař. Škrlová prý měla strach z médii kvůli kuřimské kauze. Ukrývala se v chatě v Jeseníkách. Tou dobou po ní, coby po zmizelé Aničce, pátraly stovky policistů. "Byla to psychicky zbědovaná osoba, která se bála a omdlévala strachy," uvedl Fahrner. Padlo proto rozhodnutí uprchnout do Skandinávie. Odvezla ji tam Helena Fahrnerová se synem Richardem.
ČTĚTE TAKÉ: Soud: Hrou na Aničku Škrlová a Mauerová neporušily zákon
Na jedné straně vystupovala Škrlová svým chováním jako dítě, na druhé straně chladně uvažovala. To ona vybrala místo dalšího pobytu - Švédsko. Nikoli Fahrnerovy, ale ji napadlo, že se tam bude vydávat za jejich syna Adama. Snažila se přizpůsobit tomu i svůj vzhled. Oholila si hlavu a oblékala si volné šaty tak, aby nebylo na první pohled patrné, zda je hoch či dívka.
Škrlová Fahrnerovy zahrnula, jako mnoho lidí v minulosti, četnými strašidelnými historkami. Mluvila o tom, jak ji přejelo auto nebo jak byla v dětském domově, kde byly děti prodávány do nevěstinců.
ČTĚTE TAKÉ: Barbora Škrlová: Žila jsem s Bohušem Matušem
Fahrner pobýval se Škrlovou na vlastní náklady v norském Oslo, jedním z nejdražších měst Evropy. Pak prý Škrlová řekla, že by jí pobyt v horách udělal lépe. Fahrner jí vyhověl a našel ubytování severně od Osla. Později se do města zase vrátili. Dvojici prý navštěvoval otec Barbory Josef Škrla, který údajně pobyt v Norsku spolufinancoval. Farhnerovu rodinu stál přibližně 150 tisíc korun.
V Norsku byla Škrlová alias Adam umístěna do dětského krizového centra, obdoby českého Klokánku. Stalo se tak právě kvůli jejímu údajnému utrpění z dětství. Režim v ústavu byl ale přísný. Škrlová se rozhodla odejít. Fahrner byl následně norskou policií zatčen za její údajný únos. Šklová alias Adam se tehdy vyjádřila, že byla zneužívána tatínkem - tedy Fahrnerem. Po vyjasnění záležitosti byla vydána do Česka.
ČTĚTE TAKÉ: Škrlová patří do ústavu, požaduje obhajoba
Podle některých úvah byla Škrlová ikonou náboženské sekty, kterou si vytvořil její otec. Při přeměně na Aničku a jejím následném útěku z Česka se jí dostalo štědré pomoci od poměrně velkého počtu lidí.
Škrlová je souzena spolu s pěti dalšími lidmi kvůli týrání. Prý topila syna Kláry Mauerové Ondřeje. Tvrdí ale, že k tomu byla přinucena a je spolu s hochy obětí kauzy. Podle některých úvah jen chladně kalkuluje, aby se vyhnula stíhání. Škrlové hrozí až osm let vězení.
Fahrner léta působil ve Východočeském divadle v Pardubicích coby šéfdramaturg. Je autorem tří knih.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.