Kauza OKD: policie navrhla obžalovat znalce a dva úředníky

Domácí
13. 5. 2014 07:55
Důl Paskov, součást OKD.
Důl Paskov, součást OKD.

Protikorupční policie navrhla obžalovat tři lidi v souvislosti s privatizací Ostravsko-karvinských dolů (OKD). Jedním z nich je znalec, který vypracoval posudek na ocenění podílu Fondu národního majetku v OKD, zbylí dva obvinění jsou bývalými místopředsedy fondu. Mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej řekl, že prvního policie viní kvůli nepravdivému znaleckému posudku, ostatní dva z pokusu o porušování povinnosti při správě cizího majetku.

 Fond národního majetku měl ve společnosti OKD zhruba 46procentní podíl. Média již dříve uvedla, že znalec Rudolf Doucha ze společnosti Vox consult vyčíslil hodnotu státní části firmy na dvě miliardy korun. Fond následně podíl prodal za 4,1 miliardy. Muž ale podle protikorupční policie při svém hodnocení zcela pominul některé složky majetku dolů. Doucha s obviněním nesouhlasí.

Podle deníku Právo jsou ostatními dvěma obviněnými Pavel Kuta a Jan Škurka, kteří údajně připravovali smlouvu o prodeji státního podílu firmě Karbon Invest, přičemž vycházeli z Douchova znaleckého posudku.

Znalci hrozí v případě prokázání viny až deset let vězení, zbylým dvěma mužům až osm let odnětí svobody.

Prodej akcií OKD skupině Karbon Invest schválila v září 2004 vláda ČSSD pod vedením Stanislava Grosse. Ministrem financí byl tehdy současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který kvůli privatizaci OKD nově čelí trestnímu oznámení. Podle předsedy hnutí Úsvit Tomia Okamury byl Sobotka zodpovědný za realizaci prodeje a mohl svým postupem poškodit Česko. Transakce podle něj působí tak, že se Sobotka i další členové vlády mohli dohodnout s kupcem, aby prosazoval nejnižší cenu za OKD, "neboli co největší ztrátu a škodu pro stát".

Sobotka kritiku už dříve odmítl a iniciativu Úsvitu označil za politickou exhibici. Připomněl, že policie prodej OKD několik let prošetřuje. Stát podle něj své akcie prodal za tržní cenu.

Kauza privatizace OKD se opět dostane i na stůl Evropské komise, kterou kvůli tomu interpeluje europoslanec Hynek Fajmon (ODS). Unijní exekutiva musí odpovědět na otázky, zda byla privatizace OKD v souladu s evropským právem a jestli privatizace za netržní cenu není nepovolenou veřejnou podporou.

Komise se prodejem menšinového podílu OKD zabývala před několika lety, nejprve na základě podnětu společnosti Penta Finance z roku 2005 a pak poté, co se na ni v roce 2008 obrátilo sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ. V závěrech komise uvedla, že se o veřejnou podporu nejednalo a že prodejní cena podílu nebyla pod jeho tržní hodnotou. Podle Fajmona ale tehdy komise pracovala s podklady nikoli ministerstva financí, ale s argumenty, které dodali právníci kupce.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ