Právní šachy
Ústečtí žalobci mohou o případ Ratha nakonec přijít. Skončit může u Rampuly
18.05.2012 15:09 Exkluzivně
Cattani v sukních, jak některá média přezdívají ústecké žalobkyni Lence Bradáčové, by mohl nakonec o svůj životní případ přijít. Advokáti obžalovaných se podle některých informací snaží námitkami na místní a věcnou příslušnost případ od severočeských žalobců přesunout na vrchní státní zastupitelství do Prahy. Podle novelizované ministerské vyhlášky 23 z roku 1994 zabývající se i věcnou příslušností státních zástupců v přípravném trestním řízení mají podle paragrafu 15 dozor v případech, "jimiž byly dotčeny finanční nebo ekonomické zájmy Evropské unie", vykonávat vrchní státní zástupci. Bradáčovou to zatím nechává klidnou.
Zatčení exhejtmana a poslance Davida Ratha vzbuzuje silnou vlnu reakcí. Advokáti všech osmi obviněných se snaží najít v postupu policie i státních zástupců sebemenší skulinku, která by jim v nadcházející právní bitvě mohla poskytnout jakoukoli výhodu.
Jedním z cílů může být zbavení se nepohodlné státní zástupkyně Lenky Bradáčové a jejích podřízených, kteří případ dozorují. Už od počátku se někteří podivovali nad tím, proč případ řeší Krajské zastupitelství v Ústí nad Labem. "To souvisí s konkrétním trestním oznámením, které bylo vloni podáno na státním zastupitelství v Brně. V něm bylo poukázáno na možné machinace s evropskými dotacemi, do nichž měli být zapleteni někteří lidé žijící na severu Čech. Proto se to dostalo k nám a nikdo netušil, jak se případ rozvine," vysvětlila Bradáčová na serveru iDnes.cz s tím, že Rathův případ považuje za svůj životní.
Existuje však ještě jedna možnost, proč by severočeští žalobci mohli "jít od válu". Podle novelizované ministerské vyhlášky 23 z roku 1994 zabývající se i věcnou příslušností státních zástupců v přípravném trestním řízení mají podle paragrafu 15 dozor v případech, "jimiž byly dotčeny finanční nebo ekonomické zájmy Evropské unie", vykonávat vrchní státní zástupci. V tomto případě v Praze. Důležitý je ale dovětek, který stanoví, že škoda musí přesáhnout 150 milionů korun.
Zatím se ale hovoří "jen" o úplatku 24 milionů korun, ale s tím, jak případ bobtná, se může i toto změnit. "Samozřejmě jsme se zabývali i věcnou příslušností, která je podle nás nyní správná. Případ je ale v počátku, rozkrýváme další skutečnosti," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Bradáčová.
V případu zatím nemá úplně jasno ani Vrchní státní zastupitelství v Praze a jeho šéf Vlastimil Rampula. "Vykonáváme ze zákona nad vyšetřováním dohled. Požádali jsme zatím do Ústí o informace, ale zatím jsme je neobdrželi. Chápu, že mají velmi mnoho práce, předpokládám, že je dostaneme příští týden. Zatím se podrobnosti dozvídáme jenom z médií. Samozřejmě, že se musíme zabývat i místní a věcnou věcnou příslušností," uvedl Rampula.
Ten hovoří i o zmiňovaném právním předpisu a rozsahu škody. "Otázkou může být i to, zda za škodu považovat samotný úplatek 24 milionů, nebo celou cinklou zakázku v hodnotě dvě stě milionů," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
To by ovšem dost zásadně změnilo situaci a případ by zamířil do Prahy, což ovšem může způsobit nečekané komplikace. Tomáš Sokol, obhájce Rathových spoluobžalovaných Kateřiny Pancové a Petra Kotta, totiž v současné době v jiném případě zastupuje právě vrchního státního zástupce. Hájí jeho zájmy při plánované kasační stížnosti u Nejvyššího správního soudu, kterým chce Rampulu z místa odvolat ministerstvo spravedlnosti.
"Takovou situaci bychom samozřejmě museli v případě převzetí případu řešit. Pokud si ale někdo myslí, že by na tom byli obžalovaní převodem případu do Prahy lépe, tak to se hluboce mýlí," doplnil Rampula.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.