Gross mlžil, Zeman nadával, Topolánek útočí
25.09.2007 06:00 Analýza
Jak to vypadá, když se čeští premiéři ocitnou pod mediálním tlakem? Stanislav Gross vytáhl strýce Vika z Jihlavy, Mirek Topolánek zase spílá novinářům, že se mstí, píšou na objednávku a z lidí kolem něj dělají živé terče.
K TÉMATU: Topolánek k novinářům: Jste zkorumpovaní
Už jako poslanec měl Stanislav Gross pověst člověka, který ledasco vyjedná. Komunikační dovednosti si přinesl i do funkce premiéra, ale když se dostal pod tlak, začala se pěstovaná image hroutit. Do vysvětlování původu peněz na byt za 4,2 milionu se před dvěma roky zaplétal tak dlouho a nešikovně, až o premiérské křeslo přišel.
Nejnovější střet současného premiéra Topolánka s novináři se rodil podobně nenápadně jako kauza Grossova bytu. TÝDEN upozornil na záhadné volvo, kterým Topolánek brázdil republiku. Po nezbytném mlžení nakonec přichází přiznání, že si ho koupila Topolánkova partnerka Lucie Talmanová od přítelkyně premiérova pobočníka Marka Dalíka.
Na koupi ojetiny samé přitom není nejspíš nic nelegálního. Nepochybně zajímavější je spojení Dalíkovy přítelkyně Gabriely Horáčkové z finanční skupinou J&T, která jí financuje obchod s kabelkami. „Půjčil si ho párkrát. Jsme přátelé, všichni spolu jezdíme na dovolenou, nic za tím nehledejte," říká Marek Dalík. Jeho přítelkyně Horáčková na žádost o rozhovor nereagovala.
K TÉMATU: Premiér Topolánek nemluví pravdu
Já nic, řekne vám to strýc
Před dvěma lety MF Dnes upozornila, že si Gross do té doby nemohl vydělat 2,5 milionu korun, které zaplatil jako zálohu na byt na pražském Barrandově. Tehdejší premiér vysvětlil, že mu 1,2 milionu korun půjčil jeho strýc František Vik. „Zčásti to byly mé prostředky a zčásti od strýce," zaznělo nejdříve. A pak se to začalo zaplétat, Gross nechal všechno vysvětlování na strýci a ten začal tvrzení různě doplňovat a dokreslovat. Výsledkem byl vstup další osoby na scénu - strýci Vikovi totiž zase půjčil bývalý novinář Rostislav Rod.
Kličkování Grosse trvalo přes měsíc, ale kauza s bytem by ho dost možná ze Strakovy akademie nevyhnala, kdyby se neobjevily ve stejnou dobu pochybnosti o podnikání jeho manželky Šárky - za úvěr jí ručila osoba více než zajímavá: přítelkyně rodiny Libuše Barková, trestně stíhaná za pojistný podvod.
Mirek Topolánek se s dotěrnými otázkami novinářů vypořádal trochu jinak než vysvětlující Gross. Tvrdým útokem. „Z mediálního prostředí se stává, a teď použiji výraz Miloše Zemana - žumpa," postěžoval si. „Ohrožení vychází i z jiných věcí a já nejsem člověk, který by se bál o sebe. Bojím se o lidi kolem sebe. Jde o zveřejnění fotky mého domu, kde jsme se ženou koupili byt a byla do něj nahlášena bomba. Po zveřejnění adresy domu, ve kterém bydlím s Lucií Talmanovou, v obskurním pořadu v České televizi, byl ve stejnou noc pokus o vloupání do tohoto domu," pokračoval.
Emotivní vystoupení zakončil stylově - dál se odmítl o volvu bavit. Místo aby tedy nejasnosti rozptýlil, zvolil opačnou strategii: vinni jsou novináři, protože strkají nos do soukromí.
Slabší chvilky Zemana
S osobitým receptem, jak vycházet s novináři, přišel právě bývalý premiér Miloš Zeman. Jeho ostré bonmoty začasté překračovaly hranici dobrého vkusu.
Zeman se přitom nikdy nedostal do úzkých při vysvětlování původu svého majetku, novináře prostě neměl rád: třeba týdeník Respekt chtěl jeden čas úplně vymazat. Hodlal na něm v roce 2001 vysoudit rovných 170 milionů korun. Tolik si cenil cti celé vlády, neboť Respekt podle Zemana uveřejnil lživý článek o korupci ministrů. Ostatně s Respektem se pojí proslavené úsloví o novinářích jako žumpě.
Zemanovy výlevy dělaly sociální demokracii vyloženě medvědí službu. Například už v roce 2001 tehdejší místopředsedkyně Petra Buzková, která měla na starosti mediální politiku strany, přišla s nápadem, že tvrdá kritika novinářů není nejlepším způsobem, jak vylepšit obraz strany. Zeman si to vyložil po svém a vzápětí prohlásil: „Počet pitomců na metr čtvereční je zdaleka největší v české žurnalistice. Troufám si říct, že vyšší než v české politice. A to je co říct," byla jedna z jeho myšlenek.
Vysvětlování čeká i na Topolánkova předchůdce, Jiřího Paroubka. Premiérem sice už přes rok není, ale právě to vyvolává vlnu zájmu o jeho majetkové poměry. Šéf ČSSD nyní pobírá podstatně nižší plat, necelých padesát tisíc čistého měsíčně. Po rozvodu sliboval zaopatření bývalé manželce Zuzaně, vnučce i synově bývalé partnerce. K tomu je nutné připočíst dvě hypotéky a leasing renaultu, kterým jezdí syn Jiří. Později přišel s verzí, že syn se přece jenom na splácení bude muset podílet také. "Je správcem počítačových sítí. Má velmi slušný výdělek na hodiny. Víc o tom nevím. Zajímá mě jen to, zda teď zvýší své příjmy. Podle jeho ujištění k tomu dochází," napsal v esemesce Blesku. Ukázalo se však, že podle obchodního rejstříku mladý Paroubek žádnou společnost nevlastní. Má pouze několik živnostenských listů; dohledat, že by někde nabízel své služby, ovšem nelze.
FOTO: Robert Zlatohlávek, Jan Zatorsky, Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.