Trestní oznámení
Další kostlivec "Rathova kraje": protidrogový vlak
04.06.2012 06:11 Původní zpráva
Zatčení poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha vrhlo stín pochybností na všechny projekty, které region pod jeho vedením realizoval. Vedle rekonstrukce zámku v Buštěhradu či nákupů drahých přístrojů pro středočeské nemocnice tak nejnověji "přijíždí" k žalobcům protidrogový vlak Revolution train. Projekt, do něhož "Rathův kraj" nalil přes dvacet milionů korun.
Revolution train je speciálně upravený multimediální vlak, který má studenty základních a středních škol varovat před užíváním drog. V útrobách tří dosud dokončených vagonů čeká na školáky improvizovaná policejní místnost pro výslechy, cela, squat narkomanů a kinosál, kde se promítá film sledující osudy mladých lidí, kteří v partě podlehli drogám.
Zprvu zajímavě znějící projekt má však od počátku řadu odpůrců. Vedle odborníků na závislosti z řad lékařů ho kritizuje i sám jeho autor Pavel Tůma, jenž se už před několika lety ve zlém rozešel se Středočeským krajem i s Nadačním fondem Český vlak, který Revolution train provozuje, a od té doby se neúspěšně snaží projekt zastavit. Nyní kvůli němu podal trestní oznámení.
"Ve čtvrtek jsem odeslal k rukám ústecké státní zástupkyně Lenky Bradáčové trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření z trestného činu krádeže," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Tůma.
Kromě toho, že podle něj je Revolution train v té podobě, v jaké už dva roky objíždí středočeská města, nedodělaný, tudíž i nebezpečný, nesedí ani náklady na jeho přestavbu. "Podle mě by na interiér tří vagonů stačilo 15 milionů kroun. Sám jsem, než jsem z projektu odešel, asistoval při stavbě prvního, plně fukčního vagonu - za 5 milionů korun," uvedl Tůma. Kraj už ale do vlaku investoval během tří let 23 milionů, přesto nemají podle Tůmy další dva vagony dodělanou třeba vzduchotechniku. "Kde ten zbytek peněz je?" ptá se.
O smyslu vynaložených peněz pochybuje i opoziční zastupitelka a předsedkyně kontrolního výboru Dagmar Nohýnková z ODS. "Celý projekt se mi jeví mírně řečeno jako podivný a bez většího přínosu v protidrogové prevenci," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ. Poměrně vysoký obnos z krajem poskytnutých financí šel podle ní například na prezentaci Revolution train.
Náměstek: Tunel? To odmítám
Příběh Revolution train podle odsunutého autora připomíná další projekty, kvůli nimž dnes policie Ratha stíhá. Třeba předraženou rekonstrukci zámku v Buštěhradu, u níž prý bývalý středočeský hejtman vyměnil projektanta, jenž nesouhlasil s "natažením" zakázky o několik desítek milionů korun. "Mě Rath potrestal tím, že darovací smlouvu s nadačním fondem formuloval tak, aby mi nesměli vyplácet honoráře," popisuje Tůma.
Senátor za ČSSD a náměstek Středočeského kraje Marcel Chládek ale jakákoliv nařčení odmítá. Celá záležitost je podle něj především sporem Tůmy s Nadačním fondem Český vlak, neboť mezi oběma stranami běží i soudní spor.
Kraj si podle Chládka účelnost milionů vynaložených na Revolution train ověřil i auditem. "Rezolutně odmítám, že by byl projekt protidrogového vlaku nějakým tunelem na peníze," komentoval přirovnání protidrogového vlaku k rekonstrukci buštěhradského zámku.
Protidrogový vlak zatím v těchto dnech znovu vyráží na koleje. "Letos na konci školního roku bude naše souprava na další cestě po školách ve středočeském kraji, tentokrát navštíví Beroun, Příbram, Čelákovice a Lysou nad Labem," stojí na oficiálních stránkách Revolution train.
A vedení kraje si jeho jízdy pochvaluje. "Co máme zpětnou vazbu od protidrogových koordinátorů, učitelů i žáků, je tento projekt vyhodnocen jako velmi úspěšný," tvrdí Chládek. Jedna návštěva protidrogového vlaku je prý daleko úspěšnější než deset či dvacet přednášek na stejné téma.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.