Do sídla České televize v Praze vtrhla v pátek večer asi desetičlenná skupina ozbrojených příslušníků Vojenské policie. ČT se s vojáky pře o vydání složky pocházející z Vojenského zpravodajství, kterou měl jeden z redaktorů a která se vztahuje ke kauze bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Televize to považuje za skandální a chce se obrátit na premiéra Petra Nečase.
Vojenská policie pátrala po spisu pocházejícím z Vojenského zpravodajství, který měl redaktor Karel Rožánek. Odnesli si pytle se zabavenými dokumenty a technikou. Podle šéfredaktora zpravodajství ČT Karla Nováka však hledanou složku zřejmě nenašli.
"My ani nevíme, jestli to tam bylo, nebo ne," řekl Novák po skončení zásahu. Prohlídka kanceláře podle něho byla korektní. "Nicméně demonstrace síly, kterou předvedli na chodbách ČT, kdy tu stáli ozbrojenci v kuklách se samopaly, je v dnešní době naprosto nepřijatelná, dodal.
ČT ukázala ve vysílání, jak vojáci v kuklách přeskočili turnikety a uzavřeli chodbu, kde se nachází kancelář redaktora Karla Rožánka. Na místě byli i příslušníci Policie ČR. Zhruba po půlhodině vojáci chodbu uvolnili a kancelář prohledali.
Vojenští policisté zabavili počítače tří lidí, jejich zápisky, kazety, vizitky, telefonní čísla. Právě v tom Novák spatřuje největší nebezpečí. Všichni tři totiž podle něho pracovali na kauzách, které se dotýkají bezpečnostních složek i ministerstva obrany.
"Obrátíme se na nejvyšší činitele v této zemi," prohlásil vedoucí domácí redakce ČT Robert Malecký. Na svém webu televize oznámila, že se kvůli zásahu obrátí přímo na premiéra Petra Nečase.
Podle mluvčího Vojenské policie Jana Čermáka se policisté snažili "zajistit důkazy ve věci důvodného podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace". Soudní příkaz vydal Obvodní soud pro Prahu 6.
Redaktor zpravodajství České televize Petr Vašek přítomným novinářům řekl, že do patra budovy vběhlo asi pět zakuklených policistů se samopaly. Zpočátku se prý chovali arogantně, situace se zklidnila až po příchodu Policie ČR, která zasahující vojáky legitimovala.
Vedoucí kanceláře náčelníka Vojenské policie Michaela Cvanová řekla, že všechny kroky Vojenské policie byly v souladu se zákonem. Policisté podle ní byli ozbrojeni kvůli tomu, že budovu ČT hlídá soukromá bezpečnostní služba. Připustila však, že zásah možná nebyl přiměřený.
"Zásahem mohlo dojít k pochybení. Demonstraci síly si nemůžeme dovolit, kvůli jednomu papíru to bylo zbytečné," řekla Cvanová v pořadu ČT Události, komentáře.
Mluvčí Čermák v průběhu zásahu rozhodně popřel, že by Vojenská policie obsazovala Českou televizi. "Neobsazujeme Českou televizi, rozhodně ne. Nicméně pokoušíme se zajistit důkazy ve věci důvodného podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace," zopakoval.
"Probíhá trestní řízení, do kterého nechci ani nemohu zasahovat. Vycházím z toho, že Vojenská policie koná v souladu se zákonem a na základě soudního příkazu," sdělil formou SMS zprávy ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Mluvčí ministerstva Jan Pejšek pak sdělil, že Vondra zásah ani nenařídil, ani do trestního řízení nemůže zasahovat. Způsob jeho provedení však nechá prověřit.
Akci Vojenské policie tvrdě odsoudil úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něho jde o bezprecedentní útok na demokracii v českých mediích a o snahu média zastrašit. Premiéra Petra Nečase vyzval, aby v případě, že se ze strany Vojenské policie prokáže jakékoliv porušení zákona, vyvodil okamžitou politickou odpovědnost a Vondru odvolal
Do prohledávané místnosti přišel za vojenskými policisty také generální ředitel ČT Jiří Janeček. "Je to naprosto šílený protiprávní postup, který vůbec nerespektuje právo na ochranu zdroje," řekl pak novinářům. Televize se podle něho bude bránit právní cestou. Odeslal už dopisy státnímu zastupitelství, velitelství Vojenské policie, ministrovi vnitra a dalším. Zdůraznil však, že respektuje rozhodnutí soudu. Vojenská policie podle něho při hledání dokumentů v kanceláři prozkoumala "každý lísteček".
Na místo se přišel podívat i exministr kultury a poslanec ČSSD Vítězslav Jandák, který se dostavil z pověření předsedy sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Františka Bublana (ČSSD). "Pakliže mají soudní příkaz, právo na prohlídku mají, ale forma je velmi překvapující," řekl Jandák.
"To, co se stalo je záležitostí, kterou je třeba velmi důsledně prošetřit," řekl ministr dopravy Vít Bárta (VV). Poslanec a člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím (ODS) přirovnal přítomnost ozbrojenců na chodbách ČT k vojenskému převratu.
Reportér: Papír jsem vyhodil
Rožánek v rozhovoru pro server iHNed.cz, pořízený několik hodin před večerním policejním zásahem, uvedl, že v době, kdy materiál získal, tedy počátkem letošního roku, věděl, že je odtajněný. Nyní prý už dokument nemá. "Pravděpodobně jsem ho vyhodil se starými papíry. Já to odvysílal a tím ten dokument už pro mě neměl žádnou cenu, abych ho dál schovával," dodal novinář.
Kauza exředitele Krejčíka
K odchodu Miroslava Krejčíka z čela zpravodajství před čtyřmi lety údajně vedl diskreditační materiál na náměstky tehdejší ministryně Vlasty Parkanové. Získávání údajů údajně řídil přímo Krejčík, který to však popírá a kvůli dokumentu podal v lednu trestní oznámení na neznámého pachatele.
Odchod Krejčíka z čela vojenského zpravodajství před týdnem řešil i sněmovní branný a bezpečnostní výbor. Poté, co si poslanci Krejčíka vyslechli, vyzvali místopředsedkyni sněmovny a exministryni Parkanovou, aby odstoupila z veřejných funkcí. Parkanová však rezignovat nehodlá. Podle ní Krejčík zneužíval své působení v čele zpravodajství.
Na jednání výboru Krejčík naznačil, že zmíněný materiál je falzifikát, který vytvořil jeho tehdejší zástupce generál Pavel Adam. "Právě tento materiál se mi podařilo získat. Je to důvěrný spis o tom, co se dělo na ministerstvu obrany a jaké tam byly vztahy. Zda je to falzifikát, či ne, nedokáži říct," řekl ve čtvrtek novinář Rožánek.