Plán B
Dojde opencard? Radní schválili záložní papírové tramvajenky
27.01.2015 11:39 Aktualizováno 27.01. 16:58
Pražští radní schválili možný návrat papírových kuponů pro MHD. Mají být vydávány v případě, že Praze dojdou licence k opencard. Kupony by se mohly tisknout od března. Kupony mají fungovat souběžně s opencard. Rada zároveň nechá vypracovat analýzu, co s projektem karty dál.
Praha má kvůli údajně nevýhodným smlouvám z minulosti s opencard dlouhodobé problémy. Praha schválila také lhůtu, po které může odblokovat a znovu využít licence k nepoužívaným opencard. Dopravní podnik (DPP) podle mluvčího Jiřího Štábla nebude mít s vydáváním kuponů problémy.
Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) minulý týden uvedla, že město se případným zavedením papírových kuponů chce vyhnout situaci, že by muselo pod časovým tlakem kupovat licence nové. Město jich má nakoupeno 1,27 milionu, nyní mu jich zbývá necelých pět tisíc volných.
O zavedení kuponů byl podle dokumentu již informován dopravní podnik a regionální organizátor dopravy Ropid. Mají připravit technologickou podporu a informační kampaň. Pokud by to DPP a Ropid zvládly rychleji, mohou být kupony tištěny dříve než v březnu.
DPP nebude mít se zavedením kuponů podle mluvčího Štábla problémy. "Vydávání papírových kuponů funguje bezproblémově v současnosti pro studenty a také pro pásmový provoz pražské integrované dopravy. Pro DPP tedy dnešní rozhodnutí rady nepředstavuje výraznější komplikace," uvedl. Dotisk kuponů vyjde podnik ročně na 2,4 milionu korun.
Martin Opatrný, mluvčí firmy eMoneyServices (EMS), která opencard vlastní, ale už v pátek řekl, že garantovat případný souběh obou systémů bez dohody s EMS není možné. V úterý uvedl, že bez podpory systému ze strany EMS může projekt zkolabovat - na konci ledna končí podpora systému od EMS. "Systém obsahuje citlivá osobní data více než milionu uživatelů a také zhruba dvě miliardy korun. Jestliže se kdokoliv rozhodne nechat takovýto systém bez podpory, pak se jedná o obrovský hazard," řekl Opatrný.
Praha rovněž zkrátila lhůtu, po kterou může odblokovat a znovu využít licence ke ztraceným či odcizeným opencard. Nevyužívaných karet je nyní asi 70 tisíc. Lhůta se zkrátí ze tří na dva měsíce. Město také zruší automatické prodlužování platnosti karet o dva roky.
Návrat ke kuponům kritizují opoziční zastupitelé. "Současné vedení vrací Prahu o deset let zpět. Nechápu, jak je možné, že nová ráda nemá kompetentního radního, který by se IT a opencard věnoval prioritně, a místo toho ji nechává v gesci opozičním zastupitelům z České pirátské strany, kteří jsou odborníky na IT asi proto, že rádi stahují ilegálně filmy," uvedl předseda pražské ODS a zastupitel Filip Humplík.
Situaci kolem projektu opencard, který Prahu vyšel nejméně na 1,35 miliardy korun, bez výsledku řešilo již několik politických reprezentací. Sama primátorka po říjnových volbách tvrdila, že řešení situace představí do Vánoc. Koalice ale dosud žádné nepředložila.V úterý Krnáčová řekla, že si město nechá zpracovat analýzu, jak postupovat. Ve hře je prý několik variant - nic nedělat, odkoupit opencard, předat ji EMS, nebo jít vlastní cestou. "Ještě máme pátou variantu, se kterou seznámím dopisem EMS. Nyní k ní ale samozřejmě nic neprozradím," řekla.
Kartu opencard, která slouží především jako tramvajenka, si dosud vyzvedlo více než 1,2 milionu cestujících. Deset minulých radních za TOP 09 a ODS a pět úředníků kvůli projektu čelí obvinění. Spor Prahy a EMS řeší soud.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.