Švábova parta
Doživotí pro gang vraždící podnikatele platí, určil soud
06.11.2015 09:38
Dva doživotní tresty za únosy a vraždy podnikatelů v kauze takzvaného Švábova gangu nelze podle Nejvyššího soudu považovat za nepřiměřeně přísné. Podmínky pro jejich uložení byly naplněny. Vyplývá to z verdiktu, jímž soud v létě odmítl dovolání pěti aktérů kauzy. Nyní zpřístupnil obsáhlé odůvodnění. Spor se postupně přenáší k Ústavnímu soudu, kam se již se stížností obrátil první z odsouzených, zjistila z justičních databází.
"Soudy obou stupňů učinily přesvědčivý závěr o naplnění všech zákonných podmínek pro uložení trestu odnětí svobody na doživotí," rozhodl Nejvyšší soud ve vztahu k námitkám Michaela Švába, údajného šéfa gangu. "Trest nelze považovat za nepřiměřený," doplnili soudci ohledně Libora Skopalíka, jenž má taktéž zůstat ve vězení po zbytek života.
Nejvyšší soud také uvedl, že se Švábův postup při organizování celé skupiny vyznačoval vysokou mírou promyšlenosti a plánovitosti. Neztotožnil se ani s námitkami některých odsouzených, kteří poukazovali na údajnou disproporci mezi tresty uloženými jednotlivým členům skupiny.
Dovolání kromě Švába a Skopalíka podali také Petr Klement, Miloslav Malík a Jiří Přeučil, kteří si mají odpykat 30, 8 a 5,5 roku ve vězení. Možnost dovolání nevyužili spolupracující obviněný Daniel Dimitrov a Skopalíkův bratr Petr. Odpykají si 20, respektive čtyři roky ve vězení. Ústavní stížnost zatím podal jen jeden člen skupiny, jeho jméno mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková neuvedla. Nejde ale o hlavního organizátora Švába.
Jeden z unesených podnikatelů zemřel na sklonku roku 2012 v poušti u Dubaje po dušení plastovou fólií a úderech kamenem do hlavy. Jeho tělo se dosud nenašlo. Druhého skupina zastřelila předloni v březnu v Itálii, kam ho převezla z francouzské Nice. Ve stejné době přijel na popud Švába do Nice i další byznysmen, toho však patrně zachránilo to, že do ciziny dorazil s celou rodinou.
Rok před první vraždou vylákal gang do Valencie někdejšího českého provozovatele internetových portálů, jenž se musel z tamního zajetí vyplatit částkou 34 milionů korun. Šváb si pak vyhlédl i úspěšného českého hráče pokeru, kterého vábil na smyšlený privátní turnaj do Cannes. Plán mu ale nevyšel.
Šváb před soudem v minulosti uvedl, že měl v plánu vydírání několika dalších lidí. Prý tak chtěl sehnat peníze na nákup kokainu a jeho prodej v Austrálii. Svou vinu na vraždách však popíral. Samotné únosy podnikatelů v cizině zařizoval Švábův pobočník Libor Skopalík. S ním i s Dimitrovem se Šváb seznámil ve vězení, kde si odpykával trest za jiné vydírání.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.