Argument kritiků chystaných církevních restitucí o tom, že církev nemovitý majetek nikdy nevlastnila, je demagogický, uvedl historik a politolog Michal Pehr. Jeho názor zveřejnila katolická církev na svém webu. Chystaný záměr vlády vrátit církvím majetek kritizují například spisovatelka Lenka Procházková, historik Mojmír Grygar a režisér Václav Dvořák.
Podali několik trestních oznámení na členy vlády a napsali též papeži Benediktu XVI. Míní, že podle jejich názoru nemá připravovaný zákon etické, historické ani právní podklady a je protiústavní. Církev získá majetek, který podle nich nikdy nevlastnila. Pehr oponuje, že historický vývoj potvrdil vlastnictví církve, která majetek získala v průběhu staletí různým způsobem.
Pehr soudí, že je možné se velmi často setkat s "demagogickým argumentem", že církev nikdy majetek nevlastnila, protože to byl majetek panovníka, respektive státu, a církev ho měla jen propůjčený, a tudíž stát si ho mohl kdykoliv přivlastnit.
"Tento oblíbený argument kritiků církve využívá skutečnosti, že vývoj vlastnictví církevního majetku prošel po právní stránce složitým procesem, a navíc mnohdy se stal cílem zájmu nejrůznějších 'nenechavců' nebo, chceme-li, nejednoho státu, panovníka či diktátora, protože církev se mnohdy jevila snadnou obětí, nemající často žádné mocenské prostředky," je přesvědčen Pehr.
O tom, že církev je právoplatným vlastníkem svého majetku, nepochybovalo podle něj ani prvorepublikové Československo, které, ač někdy protikatolicky naladěno, uvádělo vždy příslušnou církevní instituci jako právoplatného vlastníka. "Je nepochybné, že kdyby existovaly jakékoliv pochybnosti o vlastnictví, tak už meziválečné Československo by tento majetek zpochybnilo," dodal Pehr.
Kritici nesouhlasí s argumenty vlády a církví, že vláda chce vrátit majetek ukradený v době komunistického režimu. Návrh zákona podle nich prolamuje rozhodné datum 25. února 1948 a zahrnuje do převodu i rozsáhlé nemovitosti, které prý římskokatolické církvi odňal už Josef II. a následně pozemkové reformy z let 1919 a 1947.
Navržená norma je nyní v parlamentu. Podle návrhu 17 církvím má stát vyplatit od roku 2013 postupně 59 miliard korun navýšených o inflaci. Církve též mají dostat zpět 56 procent majetku. Návrh řeší podle vlády problém majetkové křivdy spáchané na církvích a náboženských společnostech komunistickým režimem po roce 1948. Cílem je též ukončit placení církví ze státního rozpočtu.