Někteří obžalovaní v případu distribuce anabolik do mírovské věznice, kterou ve středu otevřel šumperský soud, přiznala vinu. Odsouzeným prý za peníze poskytovali přípravky na cvičení. Mezi pěti obžalovanými je dozorce, který je postaven mimo službu. U soudu prohlásil, že se ničeho nezákonného nedopustil. Případ s názvem Alcatraz se dostal před soud po dvou letech vyšetřování. Podle žalobce odkryl propracovanou distribuční síť, která dodávala odsouzeným anabolika i jiné přípravky podporující růst svalů při cvičení. Kauzu soud odročil na listopad.
Policie vyrazila do mírovské věznice v únoru 2013. Podle žalobce Jakuba Grmely jsou první případy distribuce přípravků pro růst svalů při cvičení zadokumentovány již z roku 2011. Přípravky do věznice proudily podle obžaloby prostřednictvím dozorce Oldřicha Nováka, který je předával jednomu z odsouzených Tomáši Verešovi, jenž je poskytoval dalším vězňům. Odsouzení za přípravky platili částky v rozmezí několika tisíc korun, mezi látkami byla také anabolika, uvedl žalobce.
Dozorce je obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí mu nejpřísnější trest, v rozmezí tři až deset let. Všichni podezřelí jsou obžalováni z výroby a jiného nakládání s látkami s hormonálním účinkem, jeden z vězňů je navíc obžalován z podplácení. Novák vinu u soudu popřel, žádné přípravky prý nenabízel. "Vzniklo to podle mě tak, že odsouzení povídají nepravdy," tvrdil před soudem. Odsouzenému Tomáši Verešovi prý předal pouze vitamíny.
Vereš však soudci fungování distribuční sítě potvrdil. Přiznal, že odsouzení posílali peníze na účet jeho matky, podle žalobce je z něho dozorce vybíral. "Těch přípravků ale moc nebylo. Něco jsem si vzal já, něco jsem dal ostatním. Byly mezi tím i pauzy," uvedl Vereš. Podotkl, že měl s dozorcem kamarádský vztah. "Pracoval jsem jako obuvník, nechal si tam spravovat věci, bavili jsme se o fotbale, sedli jsme si. Byl jsem rád, že si můžu s někým popovídat, naslouchal mi," popsal soudci odsouzený muž. S distribucí anabolik pomáhala podle žalobce také například sestřenice jednoho z bývalých odsouzených. Svou vinu přiznala a svého jednání litovala.
Před soudem ve středu stanuli někteří další odsouzení z mírovské věznice, kvůli výpovědi dalších svědků případ soud odročil na 4. listopadu. Tento den by mohl padnout rozsudek, většina obžalovaných se však z jednání dopředu omluvila a případného vyhlášení se tak neúčastní.
Věznice Mírov patří k nejtěžším nápravným zařízením v zemi. Nyní si tam odpykává tresty zhruba 360 lidí, drtivá většina z nich v režimu zvýšené ostrahy. V mírovské věznici jsou umístěni i doživotně odsouzení.