Výsledek auditu, který by měl odhalit, jak moc hluboká je černá díra s názvem Opencard, se Pražané dozví do měsíce. Slíbil to pražský primátor Pavel Bém v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Pokud vedení města zjistí u projektu pražské karty závažné problémy a selhání, nebude váhat. „Bude-li tomu tak, pak padni komu padni," řekl Bém v ČT.
Bém, Kraus, Blažek
Více než rok projekt Opencard vede Bémův náměstek Rudolf Blažek, předtím ho měl na starosti primátor Pavel Bém osobně, po něm ředitel odboru IT Václav Kraus.
„Svého dílu politické zodpovědnosti se nezříkám," řekl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Blažek. Podle něj je ale odpovědnost pouze v tom, že jako jeden ze zastupitelů před třemi lety souhlasil s projektem.
ČTĚTE TAKÉ: Náměstek Blažek: Opencard se rušit nebude
„O rok později jsem zdědil již nastartovaný proces. Zasadil jsem se o masové rozšíření karty a jako první upozornil na jeho nedostatky, když náklady významně rostly. Proto jsem inicioval několik kontrol a po prvních náznacích nesrovnalostí financování rozvoje karty zastavil a zadal jeho prošetření. Vůči svým kolegům se nechci chovat jako potrefená husa," dodal.
Bém jakékoliv své pochybení odmítá. I na výzvu opozičního lídra Jiřího Paroubka, který projekt přirovnal k prodeji Karlštejna a uvedl, že vedení by mělo uplatnit presumpci viny, reagoval obratem: „Projekt Opencard je dnes zatížen tak neuvěřitelným množstvím mediálních mystifikací, lží, a teď ještě navíc nezodpovědným politickým populismem," řekl.
Výsledky? Až pod stromeček
Podle Béma je naprosto logické, že veřejnost dosud nezná výsledky již hotového auditu, i přesto, že město zahájilo už druhé prověřování. „Nejprve je ale musí projednat rada města i zastupitelstvo," řekl. Radní by se výsledky mohli probírat 10. prosince. O týden později by měli projednat i druhý audit Opencard, který si magistrát zadal.
ČTĚTE TAKÉ: Audit k opencard je nepřesný, tvrdí ředitel informatiky
"Následovat bude souhrnná zpráva, která by měla být představena na jednání zastupitelstva. To zastupitelstvo je 17. prosince. Vzápětí nato zveřejníme závěry," naznačil postup Bém. Zpochybnil také výsledky auditu, které se dosud objevovaly v médiích. Podle nich dosud město investovalo do projektu asi 888 milionů korun, ovšem ani korunu z něj nezískalo. "Já nevím, jestli unikají z tohoto auditu informace. Mám pocit, že ty informace se rozcházejí s realitou," míní.
Projekt magistrát v žádném případě nezastaví. "Částka je to skutečně velká. Závěry auditu říkají, že nepřiměřeně, nicméně zastavit ho nepovažuji za správné řešení. Budu se snažit projekt zachránit," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ Blažek.
Plzeň? To je jiná
Praha odmítá i jeho srovnání s obdobnou akcí v Plzni. Plzeňská karta funguje od roku 2004, tedy o tři roky déle, dosud stála 250 milionů korun a má více funkcí. V konečném součtu vychází plzeňská karta na 1042 korun, opencard na 2380 korun. Opencard funguje jako tramvajenka a jako průkazka do knihovny. Pražané také mohou tímto průkazem platit parkovné. Další funkce ale město dosud nezprovoznilo.
"Je to diametrálně odlišný projekt. V dalších letech budou nabíhat další funkce. Softwarový a hardwarový základ té karty, který tam dnes je, proto byly náklady vyšší," míní primátor, který nechce o zastavení projektu ani slyšet. „Ten projekt je v obecném záměru vynikající a je to budoucnost všech rozumných evropských metropolí na úrovni zjednodušování a zpřístupňování veřejné správy," řekl Bém.
Foto: Karel Šanda, Robert Sedmík