Pražský projekt Opencard: chybí 596 milionů
26.11.2009 10:43 Aktualizováno 26.11. 13:54
Společnost Haguess, která pro hlavní město zajišťuje vydávání a provoz karet Opencard, dostala od pražského magistrátu a dopravního podniku 292 milionů korun. Projekt přitom dosud stál asi 888 milionů a podle účetnictví měl dodavatel informačních technologií, přístrojů i karet dostat 418 milionů. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes.
"Hlavním městem a dopravním podnikem hlavního města nám bylo souhrnně uhrazeno 246 milionů Kč bez DPH. Nevíme, jak auditoři dospěli k částce 418 milionů korun," řekl ředitel Haguessu Petr Stránský.
Miliony sem, miliony tam
Město podle auditorů dalo na Opencard asi 438,5 milionu korun, dopravní podnik 406,2 milionu korun a další peníze stál městskou společnost Ropid a městskou knihovnu. Zhruba 60 miliony korun dotoval dopravní podnik zájemcům slevu na nákup karty. Další dva miliony utratil magistrát za poštovní známky, když karty rozesílal. Další stovky milionů se utratily za propagaci, konzultace či administraci.
K TÉMATU: Audit: Opencard stála 888 milionů. Zisk nula
Karta Pražana: pomocník, nebo hrozba pro soukromí?
Podle interních materiálů dopravního podniku dostala v souvislosti s propagací přes 11 milionů korun firma Grand Princ, která je spojena s Michalem Voráčkem, jenž podnikal s přítelem primátora Pavla Béma Romanem Janouškem.
Dalších 11 milionů dostala firma sídlící na stejné adrese jako Grand Princ a šest milionů společnost Telia Call, v níž figurují přátelé šéfa dopravního podniku Martina Dvořáka, manželé Šecovi.
ČTĚTE TAKÉ: Magistrát chce encyklopedii o Praze. Za 160 milionů
Další audit na cestě
Primátor Bém si kvůli kartě Opencard již zadal vyhotovení dalšího auditu, protože chce mít jistotu, v jakém stavu se projekt nachází. Hlavní díl odpovědnosti však podle něj nese náměstek Rudolf Blažek, věcnou odpovědnost pak vedoucí odboru informatiky Václav Kraus. Připustil ale i kolektivní odpovědnost všech členů rady, tedy i svou.
Podle autorů auditu, který v úterý Blažek představil, neodpovídají náklady na Opencard současnému stavu projektu, odhad příjmů byl podle nich od počátku nerealistický. Odpovědnost nese podle auditorů vedení města, magistrátní odbor informatiky, Dopravní podnik hlavního města Prahy i dodavatelé.
Dnešní Lidové noviny napsaly, že právě změna smlouvy s firmou Haguess je podle Blažka jedním z ozdravných kroků na záchranu projektu. "Smlouva s touto firmou se ukázala jako nevýhodná, a proto se musí změnit. Uvažujeme o tom, že ji zkrátíme, protože jinak by měla trvat až do roku 2011," řekl náměstek. Ztrátu projektu by podle něj mělo snížit i budoucí prodávání karty, která byla dosud zdarma. Možnou budoucí cenu odhadl na zhruba 130 až 150 korun.
Společnost Haguess je připravena s městem projednat závěry auditu a nalézt shodu pro úspěšné pokračování projektu. Podle tiskového prohlášení se k výsledkům auditu nebude zatím vyjadřovat, protože s ním dosud nebyla seznámena.
Haguess bude prý s městem diskutovat o zjištěních auditu a vzájemně výhodných smluvních parametrech, které souvisejí s pokračováním a dalším rozvojem projektu opencard. "Společnost Haguess je přesvědčena, že technologie a služby, které byly ve výše uvedeném objemu předmětem dodávek jak naší společností, tak i našich subdodavatelů, jsou adekvátní, plně funkční a jsou v souladu se zadáním našeho klienta," uvádí se v prohlášení.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.