Vysvětlení k aféře
Ransdorf: V curyšské bance jsem byl jen prostředník
06.12.2015 14:37 Aktualizováno 06.12. 21:00
Poslanec Evropského parlamentu za KSČM Miloslav Ransdorf se dnes prostřednictvím tiskového prohlášení snažil vysvětlit, proč ho ve čtvrtek švýcarská policie spolu se třemi Slováky zadržela v curyšské bance a vyslýchala kvůli podezření z finančního podvodu. Politik tvrdí, že chtěl v doprovodu tří Slováků pouze zprostředkovat komunikaci mezi bankou a jejím klientem, od něhož měl plnou moc. Prezident Miloš Zeman vyjádřil názor, že Ransdorf podobně jako v minulosti "naletěl". Komunisté svého europoslance vyzvali, ať jim vše vysvětlí osobně.
(Celé prohlášení europoslance si můžete přečíst ZDE)
"Mám čisté svědomí a ničeho, co by bylo v rozporu se zákonem, jsem se nedopustil," uvedl Ransdorf.
V prohlášení nevysvětlil, jaký má vztah ke klientovi Zürcher Kantonalbank, jehož jménem měl navázat komunikaci, a uvedl jen iniciály tohoto muže. "Lidé kolem pana V.H., především jeho manažer, pan P.G., se domnívali, že mohu s bankou otevřít komunikaci, a proto mne vybavili plnou mocí, která mne k tomuto jednání opravňovala," uvedl. Podle slovenských médií je Slovákem, kterého švýcarská policie jako jediného ze čtveřice nepropustila, bývalý starosta obce Ivanka pri Nitre Peter Guzmický.
Původně se zdálo, že Ransdorf se na svobodu dostal už v pátek večer, kdy byl sice formálně propuštěn, ale až v sobotu dopoledne získal zpátky pas a povolení vrátit se do vlasti. Prostřednictvím své asistentky tehdy pouze vzkázal, že neměl a nemá účet v curyšské bance a do banky nepřišel vybírat peníze. Do Česka měl dorazit pozdě večer a pak dát prohlášení na facebook. Nakonec cestou přespal, až ráno překročil hranice a tiskové prohlášení poslal dnes odpoledne. Podle reakcí tím ale pochybnosti o své roli v případu nerozptýlil.
Ransdorf v prohlášení vysvětloval, že pracovníci banky s ním a jeho doprovodem vůbec nejednali a zavolali policii kvůli tomu, že údajně předložili falešné dokumenty. Falšování ale poslanec odmítl s tím, že kopie dokladů dostal až těsně před návštěvou banky.
Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák v sobotu řekl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Dva ze zadržených Slováků byli v minulosti trestáni v souvislosti s daňovými úniky a s podvodem. Policie zatím nikoho neobvinila. V pondělí se možná rozhodne, zda proti poslednímu ze zadržených bude vzneseno obvinění.
Europoslanec rovněž popsal, jak s ním ve Švýcarsku během zadržení zacházeli. Na policii musel odevzdat nejen peníze a pas, ale i boty, opasek na kalhoty nebo léky, které mu pak vydávala vězeňská služba. "Ke všem výslechům jsem chodil spoutaný, s rukama za zády," dodal. Nabízeného tlumočníka odmítl a při výsleších mluvil německy.
Zatímco Ransdorf až do nedělního odpoledne o okolnostech svého zatčení mlčel, na sociálních sítích se začaly objevovat jeho údajná prohlášení a na twitteru a facebooku vzniklo několik falešných profilů.
Předseda KSČM Vojtěch Filip už během pátku zjišťoval, zda se některý z výborů Evropského parlamentu, jejichž členem je i Ransdorf, nezabývá i otázkou takzvaných spících kont ve švýcarských bankách patřících obětem holokaustu. Ransdorf ale podle Filipa žádný úkol řešit tento problém v Curychu neměl.
Slovenská média uvedla, že transakce ve švýcarské bance se týkala částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun). Do banky měli muži přijít ve čtvrtek 3. prosince a na základě soudních dokumentů údajně žádat o výběr či převod výše zmíněné částky. V bance se sice nacházel účet vedený na jméno uvedené v soudních dokumentech, ale datum narození jeho vlastníka nesouhlasilo s datem uvedeným v dokumentech. Banka proto transakci odmítla učinit. Tehdy se muži podle médií začali chovat agresivně a zasáhla místní policie.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.