Kauza Rath
Ratha lapili stážisti, žalobkyně Bradáčová případ nedozoruje
18.05.2012 16:53 Exkluzivně
Všechna média líčí ráznou šéfku Unie státních zástupců Lenku Bradáčovou jako ženu, která dostala Ratha do tepláků. I sama Bradáčová se médiím svěřila, že zmiňovaný případ považuje za nejzajímavější v životě. Skutečnost je však malinko jiná. Vyšetřování nedozoruje ona, ale ústecký státní zástupce Jiří Pražák, který ho přebral po kolegovi stážistovi. Bradáčová jako náměstkyně ústeckého úřadu a mluvčí případ mediálně zastřešuje.
Je to tak trochu filmový příběh, který by se dal shrnout do jediné věty: "Někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha a jeho komplice polapili stážisti." Když vloni na Krajském státním zastupitelství v Ústí nad Labem na stole přistálo trestní oznámení na machinace ohledně evropských dotací, které navíc kdosi podával v Brně, málokdo by asi čekal, co se z tohoto případu nakonec vyklube.
Oznámením se začali zabývat specialisté ze severočeské policejní expozitury a na státním zastupitelství je vyfasoval žalobce, který přišel na stáž z okresu. Zhruba po měsíci se však musel vrátit na svoji původní židli a v dozorování stále zajímavějšího příběhu, který se před kriminalisty začal odvíjet, ho vystřídal Jiří Pražák.
Čtyřiatřicetiletý žalobce z chomutovského okresního státního zastupitelství měl na rozdíl od kolegy štěstí a po stáži v Ústí nad Labem dostal práci na trvalo. "Od roku 2006 jsem pracoval v Chomutově. Na kraj do Ústí jsem nastoupil původně na stáž. Tímto případem se zabývám od prosince 2011. Převzal jsem ho po kolegovi stážistovi, který se vrátil na okres," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Pražák.
Jakékoli podrobnosti ke kauze však s ohledem na probíhající úkony odmítl komentovat. "Obraťte se na mou nadřízenou Lenku Bradáčovou," odkázal.
Právě Lenka Bradáčová, které mezitím tuzemská média stačila přiřknout přezdívku Cattani v sukních, doposud veškeré kroky Krajského státního zastupitelství komentovala. Možná proto ji noviny i televize označují za dozorující státní zástupkyni v Rathově případu, ale tou ve skutečnosti není. A to i přesto, že například předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) popisovala, že za ní s žádostí o zatčení poslance Ratha do Prahy přijela právě Bradáčová.
Tuto gloriolu navíc podpořila sama Bradáčová. "Když jsme loni pracovali na případu litoměřických soudců (soudci Josef Knotek a Ladislav Jelínek podle policie za úplatu ovlivňovali projednávání některých kauz, pozn. red.), tak jsem si říkala, že je to asi nejzajímavější případ, který jsem do té doby dělala. Bylo to kvůli obsahu i závažnosti toho případu. Pak se ale objevila kauza spojená s doktorem Rathem a ta je pro mne možná ještě zajímavější," řekla například novinářům.
O Bradáčové se přesto nedá tvrdit, že by se chlubila cizím peřím. Z titulu náměstkyně Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem totiž s žalobcem Pražákem i jeho předchůdcem zřejmě o případu jednala. Navíc jako tisková mluvčí žalobců pak výsledky svých podřízených komentovala a dokonce ve čtvrtek v České televizi z jejích úst padlo i jméno Jiřího Pražáka. Že by ale Ratha poslali do tepláků stážisti, jsme se až doposud nedozvěděli.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.