Rittig je volný, s ním i šéf Oleo Chemical. Hustá spleť vztahů

Domácí
28. 9. 2014 11:25
Ivo Rittig opouští 27. října večer policejní služebnu.
Ivo Rittig opouští 27. října večer policejní služebnu.

Na svobodu byl propuštěn kromě lobbisty Iva Rittiga i jeho právník David Michal a provozní šéf údajně vytunelované firmy Oleo Chemical Radomír Kučera. Vazbu žádá žalobce pro pět z deseti obviněných v kauze. Podle informací ČTK je mezi nimi třeba Michalův bratr Petr, další Rittigova právnička Karolína Babáková, Alena Mašková z vedení Oleo Chemical a zakladatelé firmy Michal Urbánek a Kamil Jirounek. Skupina prý kromě vyvádění peněz z firmy prala špinavé peníze a krátila daně.

"Jsem na svobodě," řekl právník Michal. Zároveň potvrdil, že u jeho bratra Petra, který je také v kauze obviněn, byl podán návrh na vazbu. "Myslím, že to obvinění je zcela nesmyslné. Podle policie šlo o to, že by si pánové z Oleo Chemical měli nechat vykrádat vlastní firmu, a ještě s tím souhlasit. Velmi rychle se ukáže, že ta konstrukce policejního orgánu nemá šanci obstát. A pan Rittig na tom nemohl mít žádný podíl," doplnil.

Advokát provozního šéfa Oleo Chemical Kučery Daniel Volák oznámil, že podal návrh na propuštění svého klienta a návrhu bylo vyhověno. "Můj klient k věci vypovídal, z našeho pohledu se ho obvinění netýká napřímo. Věřím, že postupně vyjde najevo, že v této věci není trestně odpovědnou osobou," řekl. Kučerův advokát doplnil, že proti obvinění podal stížnost. Stejně postupovala i Rittigova obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová.

O návrzích na vazbu rozhoduje soud v Liberci, protože přímo ve městě má Oleo Chemical sídlo. Lhůta pro rozhodnutí uplyne v pondělí časně ráno. Státní zástupce podal v sobotu návrh na vazbu pro pět lidí. U tří obviněných navrhlo státní zastupitelství vzetí do vazby kvůli možnému ovlivňování svědků a u dalších dvou pro možný útěk a pokračování v trestné činnosti. Zbytek obviněných byl propuštěn, ale jednomu chce státní zastupitelství nechat odebrat pas.

Policie v pátek kvůli kauze Oleo Chemical zasahovala na různých místech v Praze včetně Rittigovy vinohradské rezidence. Ve skupině zadržených jsou kromě Rittiga jeho právníci Babáková a Michal, lidé z vedení Oleo Chemical či Rittigův obchodní partner Peter Kmeť zastupující firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Aktuální případ se týká dodávek pro společnost Čepro, státního distributora paliv, řekla serveru Lidovky.cz Rittigova právnička.

Kmeť zadržen nebyl, nefiguruje tak mezi pěticí, pro něž žalobce žádá vazbu. "Panu doktoru Kmeťovi bylo pouze sděleno obvinění," uvedla Kmeťova obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová.

Kmeť byl už dříve obviněn s Rittigem, Michalem a dalším lobbistovým advokátem Markem Stubleym v případu údajně předražených jízdenek pro pražský Dopravní podnik. Kauza Oleo Chemical už ale podle lobbistovy advokátky souvislost s dopravním podnikem nemá, ačkoli nynější obvinění stojí na podobné smlouvě s Cokeville Assets jako v případě jízdenek.

Hlavní majitelé Oleo Chemical Kamil Jirounek a Michal Urbánek začínali v roce 2004 s výrobou látek, které se povinně jako biosložka přidávají do nafty, uvedl server Lidovky.cz. V roce 2006 biosložku nabídli Čepru. Jenže podle šéfa Čepra Jana Duspěvy nedokázalo Oleo Chemical zajistit stabilní dodávky a podle dalších lidí z byznysu přicházeli Jirounek a Urbánek často s nápady, na které žádali půjčky, jež pak ale mnohdy nebyli schopni splácet, píše server.

Zakladatelé údajně vytunelované Oleo Chemical podle Lidovek byli spojeni s byznysmeny Františkem Kochem či Petrem Sisákem, známým z kauzy Key Investments. Tato skupina se prý podílela na řízení některých bank, které v 90. letech zkrachovaly - Ekoagrobanky či První slezské banky. Jirounek se také dostal do těsné blízkosti podnikatelů kolem uprchlého Radovana Krejčíře, z nichž někteří byli zavražděni, píše server.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ