Soud vyhlásí verdikt v části kauzy exposlance Davida Ratha 7. dubna. Termín určil předseda trestního senátu Robert Pacovský poté, co skončily závěrečné řeči obžalovaných. Žalobce Petr Jirát navrhuje tresty od dvou do devíti let vězení a dvě podmínky. Jednání Krajského soudu v Praze se týká devíti z 11 obžalovaných, případ Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucii Novanské soud projedná zvlášť. Zatím je ohlášeno šestnáct jednání mezi 21. dubnem a 20. květnem.
Před soudem zazněly poslední závěrečné řeči obžalovaných, následovat mělo ještě tzv. poslední slovo, kterého využila pouze podnikatelka Ivana Salačová. Jako jediná se přiznala ke korupci při zakázkách ve Středočeském kraji. Soudu zopakovala, že se k přiznání rozhodla sama z vlastní vůle a nikdo ji k tomu nenutil. Jirát pro ni navrhuje uznání pozice spolupracující obviněné a podmíněný trest.
Obžaloba se týká údajné korupce při stavebních a zdravotnických tendrech. Ovlivněné prý byly zakázky na opravu zámku Buštěhrad, gymnázia v Hostivicích a modernizaci některých krajských nemocnic. Jako organizátory označuje Jirát manžele Kateřinu a Petra Kottovy, kterým navrhuje až devítileté vězení a propadnutí majetku. Oba vinu odmítají a soud požádali o zproštění obžaloby.
Mezi dalšími obžalovanými jsou manažeři a šéfové firem. Závěrečné řeči začaly minulý týden. Kromě Salačové žádali všichni obžalovaní zproštění obžaloby. Hovořili například exmanažeři stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý, kteří zpochybnili výpověď Salačové. Žalobce pro ně navrhuje pětileté vězení. Drážďanský popírá, že by předal úplatek za získání zakázky na Buštěhrad.
Z ovlivňování zdravotnických tendrů na modernizaci nemocnic je obžalován jednatel firmy Hospimed Jindřich Řehák, podle kterého jsou v obžalobě nepatřičná zobecňování a plané argumenty. Problém je prý také v důkazní nouzi. Podle Řeháka se nepodařilo vyjasnit, v čem by měla spočívat výhoda ve veřejné zakázce pro jeho firmu a proč by měl dávat úplatek. Žalobce pro něj navrhuje pětileté vězení.
Také Martin Jireš ze společnosti Puro-Klima, kterému Jirát navrhuje pět až šest let vězení, uvedl, že důvod k údajnému úplatku prý působí v obžalobě nedůvěryhodně. Petr Hájek z firmy B. Braun Medical pak poukázal na údajné rozpory v obžalobě. "Neměl jsem možnost ani zájem zakázky jakkoliv ovlivnit," řekl. Jirát pro něj navrhl dva roky vězení.
Podle obžaloby byly veřejné zakázky předem domluvené pro vybraného vítěze, což údajně provázela korupce. Rath prý o všem věděl coby hejtman Středočeského kraje a dělil se o úplatky. Hrozí mu až 12 let vězení. Exposlanec to odmítá. Podle něj nebylo možné tendry ovlivnit, protože prý byly pod vícenásobnou kontrolou.