Uražený 8 let
Vrchní soud opět zamítl Hučínovu žalobu na exministra Hradílka
20.01.2016 18:29
Olomoucký vrchní soud opět zamítl žalobu někdejšího disidenta a bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína na exministra a bývalého mluvčího Charty 77 Tomáše Hradílka. Hučín po něm chtěl omluvu a půl milionu korun kvůli tomu, že jej údajně před devíti lety pomluvil v tisku. Soudy se případem zabývají od roku 2008. Ostravský krajský soud žalobu již třikrát zamítl, naposledy loni v květnu. Na základě Hučínova dovolání mu případ vrátil k novému projednání Nejvyšší soud a posléze vrchní soud.
Podle vrchního soudu nešlo o pomluvu, ale o vyslovení názoru, které koresponduje se svobodou slova. "Naším úkolem bylo posoudit, zda v dané věci převažuje právo nad svobodu slova nebo právo žalobce, aby byl chráněn ve svých osobnostních právech. V dané situaci se podařilo žalobci prokázat, že zde bylo možné, aby své hodnotící úsudky pronesl," uvedl předseda senátu Jan Zavrtálek.
Bývalý zpravodajec podal na Hradílka žalobu na ochranu osobnosti kvůli článkům v Lidových novinách z července a srpna 2007, ve kterých někdejší mluvčí Charty 77 označil Hučína za gaunera a psychologického teroristu. V textu Hučína spojoval s teroristickými útoky v Přerově v roce 1999. Podle soudu však Hradílek neoznačil Hučína za pachatele bombových útoků, ale iniciátora. Zaměňovat tyto výroky je podle soudu hrubou nepřesností. Označení gauner a psychologický terorista je podle vrchního soudu označením expresivním, ale nelze to považovat za překročení této hranice a zásah do osobnostních práv. "Rozsudek krajského soudu je správný," dodal Zavrtálek.
Hradílek rozhodnutí soudu přivítal. "V případě, že by to dopadlo v můj neprospěch, dostal bych se do velmi složité situace, do fáze občanské neposlušnosti. Nikdy se Vladimíru Hučínovi neomluvím za to, co jsem tehdy napsal," řekl Hradílek. Svobodou slova argumentoval i jeho obhájce Tomáš Sokol. Nešlo podle něj o pomluvu, ale o hodnotící úsudek. Stejně jako soud uvedl, že jeho klient netvrdil, že se Hučín dopustil trestného činu, ale že může být něčeho iniciátorem, což je podle něj něco zcela jiného. Dodal, že nelze spekulovat, co si kdo z toho vyvodí.
Naopak obhájce Hučína označil Hradílkova slova za sprostou pomluvu. Řekl, že Hučín z bombových útoků nebyl nikdy obviněn. Hradílek prý neprokázal pravdivost podkladů pro svá tvrzení. Výroky prvního polistopadového ministra vnitra podle obhájce zasáhly do Hučínovy pověsti a odrazilo se to i v jeho senátní volební kampani. "Nepravdivými, zkreslenými informacemi žalovaný mého klienta hrubě napadl," řekl obhájce.
Hučín byl před lety obviněn a obžalován z několika trestných činů. Byl podezřelý z toho, že v 90. letech, kdy pracoval v BIS, podněcoval levicový extremismus, aby mohl na jeho hrozbu upozornit. Soudy jej osvobodily. Rehabilitován byl i za svou předlistopadovou činnost, kdy skončil několikrát ve vězení. Hučína dnes u soudu doprovázela řada příznivců, do jednací síně se někteří ani nevešli. Před odůvodněním rozsudku někteří z nich na protest opustili jednací místnost. Odůvodnění neunesl ani Hučín, který skákal soudci do řeči. Soud mu pohrozil, že jej nechá vyvést.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.