Kde se skrývá Tomáš Pitr? ČR zřejmě neopustil

Domácí
10. 6. 2007 16:38
Tomáš Pitr
Tomáš Pitr

Tomáš PitrMinistr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) nemá informace od policie či jiných bezpečnostních složek státu o tom, kde se nachází hledaný podnikatel Tomáš Pitr, jenž si má odpykat pětiletý trest za krácení daní. Nepředpokládá však, že by Pitr opustil Česko. Řekl to v neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Odmítl potvrdit, zda se hledáním Pitra zabývají i tajné služby.

Na Pitra vydal soud tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač. Policie po něm pátrá s cílem dopravit jej do pražské věznice na Pankráci.

Pospíšil informoval, že celou věc nechal prověřit a že soudce, který rozhodoval v případu Pitrova nástupu do vězení, nepochybil. Pitr podle něj převzal obsílku na konci stanovené lhůty, do vězení nenastoupil a den či dva poté na něj soudce vydal zatykač. Pro kárnou žalobu na soudce není podle ministra v tuto chvíli důvod.

Jeho oponentka v diskusi, bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, označila dotyčného soudce za naivního. "Mě zaráží ta naivita toho soudce, že vůbec na nějaké sliby pana Pitra dal, protože sliby jsou chyby. A on by se měl řídit pouze tím, co má na stole. A jestliže tam neměl ani řádnou zdůvodněnou žádost podpořenou lékařskou zprávou, která byla pádná, pak ten soudce je skutečně naivní," prohlásila.

Předseda senátu pražského městského soudu Petr Novák se proti nařčení z naivity při rozhodování o vydání tuzemského zatykače na Pitra důrazně ohradil. "Soud postupoval výhradně podle trestního řádu, nikoliv s ohledem na sliby Tomáše Pitra," řekl Novák. Zdůraznil, že příkaz k dodání Pitra do výkonu trestu vydal v první chvíli, kdy k jeho vydání vyvstal důvod. "Ve chvíli, kdy jsme zjistili, že z hlediska trestního řádu není žádný důvod k odkladu nástupu výkonu trestu," prohlásil Novák.

Stejně jako v případě jiných na svobodě stíhaných odsouzenců byla i Pitrovi odeslána výzva k tomu, aby neprodleně nastoupil do vězení, poštou. Zásilka může být na poště uložena 14 dní a soudy se zpravidla teprve po této lhůtě zajímají o to, zda odsouzený zásilku převzal a do vězení nastoupil.

Pitr obsílku převzal v pondělí, jeho nástup do vězení se tak očekával do 24 hodin. Místo toho však v úterý přišla k soudu Pitrova žádost o odklad nástupu trestu ze zdravotních důvodů. Soud ji vyhodnotil jako nedůvodnou. "Pitr nedoložil, že by byl hospitalizován nebo že by byl ohrožen jeho život či zdraví," vysvětlil Novák. Hned ve středu pak policii uložil, aby Pitra našla a dopravila do vězení.

Podle Pospíšila je nyní v tuzemsku asi pět tisíc případů lidí, kteří se vyhýbají nástupu do vězení. Proto přišel s novelou zákona, která z vyhýbání se nástupu trestu dělá trestný čin. Po uplynutí části trestu by takoví odsouzení neměli nárok na podmínečné propuštění.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ