Případ někdejšího premiéra a bývalého předsedy ČSSD Stanislava Grosse týkající se koupě jeho bytu zůstane odložen. Policie totiž ani po dalším prověřování neobjevila nic, co by nasvědčovalo spáchání trestného činu.
"Další prověřování nepřineslo žádné nové skutečnosti," řekla obvodní státní zástupkyně pro Prahu 5 Hana Vrbová.
Podle ní není nutné vyhotovovat nové usnesení o odložení případu, v platnosti zůstává to, které policie vydala v únoru. Právě při přezkoumávání tohoto v pořadí již druhého usnesení o odložení pražské městské státní zastupitelství v březnu rozhodlo, že prověřování koupě Grossova bytu je ještě nutné doplnit.
Policie tak z pokynu žalobců na případu dále pracovala. "Pokyny byly splněny, z dalšího prověřování ale nic nového nevyplynulo," řekl policista obeznámený s případem. Zprávu o výsledku dalšího prověřování dostanou i nyní na stůl městští žalobci.
Nejasnosti s financováním bytu a podnikání Grossovy ženy Šárky vedly před dvěma lety k vládní krizi a k rezignaci Grosse na funkci premiéra. Policisté pak ale dospěli k závěru, že Gross se při nákupu bytu na pražském Barrandově nedopustil krácení daní ani jiného trestného činu či přestupku, a v prosinci 2005 kauzu poprvé odložili. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká pak kauzu znovu otevřela. Případ byl ale i napodruhé odložen.
Grossův politický pád kvůli kauze bývá zmiňován zejména v souvislosti s případem vicepremiéra, senátora a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, který čelí obvinění z přijetí úplatku, a na rozdíl od Grosse, který ani obviněn nebyl, zůstává ve všech funkcích.
Prověřování nejasností kolem toho, jak Gross v roce 1999 financoval nákup bytu na Barrandově, začalo předloni v únoru. Poté, co Mladá fronta Dnes poukázala na nesrovnalosti ohledně pořízení bytu, dostala policie pět trestních oznámení. Média i opozice Grosse kritizovaly za to, že nedokázal doložit, jak před několika lety získal 1,2 milionu korun, které údajně použil na čtyřmilionový byt jako zálohu.
Expremiér opakovaně prohlásil, že se ničeho špatného nedopustil. Na nákup bytu mu prý půjčil 1,2 milionu korun jeho strýc František Vik. Když se objevily pochybnosti, zda na to mohl našetřit, přišel Vik s verzí, že i on si musel půjčit, a to u příbuzných z ciziny. Zakrátko vstoupil na scénu bývalý novinář a podnikatel Rostislav Rod s tím, že peníze Vikovi půjčil on. Poté oznámil, že směnku na 900 tisíc korun prodal šéfovi neparlamentní strany Česká pravice Michalu Simkaničovi, který prý směnku ihned zničil.
Kromě koupě bytu dostala Grosse do potíží i jeho manželka Šárka, která chtěla vybudovat na Proseku luxusní bytový komplex společně s přítelkyní Libuší Barkovou, která je stíhána za téměř osmimilionový pojistný podvod.
Foto: Robert Sedmík
Kde vzal Gross na byt? Policie to už neřeší
Domácí
26. 6. 2007 10:05bez popisku 13516
Autor: ČTK