Rok 2019
Kdo získá, kdo tratí? Vláda představila návrh státního rozpočtu
01.06.2018 19:05
S více penězi na platy učitelů či důchody, a naopak méně penězi na dávky počítá návrh rozpočtu na příští rok. Rozpočet bude mít podobně jako letos schodek zhruba 50 miliard korun. Výdaje porostou většině úřadů a ministerstev. Výjimkou je třeba ministerstvo zdravotnictví, u něhož se ale počítá s vyšším výběrem peněz ze zdravotního pojištění.
Celkové příjmy rozpočtu na příští rok naplánovalo ministerstvo financí na 1,432 bilionu, o 117,1 miliardy více než v letošním rozpočtu. Výdaje by tak měly být 1,482 bilionu, z toho výdaje na investice mají stoupnout meziročně o 21 miliard korun na 78,7 miliardy. Ministerstvo počítá se schodkem rozpočtu 50 miliard i v dalších letech až do roku 2021.
Příští rok by mohly stoupnout například výdaje na důchody o devět procent na 472,2 miliardy. V dalších letech má ale tempo zvyšování výdajů na penze zpomalovat.
Příští rok by se také měly zvýšit platy ve školství. Rozpočet ministerstva školství stoupne o 25,6 miliardy. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) už dříve slíbil růst o 30 miliard. V příštím roce by se rozpočet školství mohl zvýšit na 194,7 miliardy. Většinu navýšení tvoří peníze na slibovaný růst platů učitelů i nepedagogických pracovníků, na něž míří o 16,4 miliardy víc než letos.
Stoupnou také třeba výdaje ministerstva dopravy o téměř 18,8 miliardy na 72,7 miliardy korun. Rozpočet by měl být vedle stavby dálnic a silnic využit i na zvyšování bezpečnosti na cestách či opravy krajských silnic. Zahrnuje i výdaje 5,74 miliardy na slevy jízdného ve veřejné dopravě pro studenty a seniory, které mají začít platit od 1. září.
I rozpočet ministerstva obrany stoupne, a to o zhruba 6,7 miliardy na 65,6 miliardy. Je to ale o miliardu korun méně proti původním plánům. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška dokáže úřad tento případný výpadek pokrýt z nevyužitých peněz z minulosti. Rovněž výdaje ministerstva průmyslu a obchodu by měly proti letošku stoupnout - o čtyři procenta na 39,1 miliardy. Převážnou část z nich budou tradičně tvořit dotace na takzvanou zelenou energii.
Se snížením rozpočtu naopak návrh počítá u ministerstva zdravotnictví. Oproti letošku klesne o 17 procent na 6,6 miliardy. Ministerstvo tvrdí, že by pokles znamenal velké problémy. Odhady ale počítají s vyšším výběrem zdravotního pojištění, které je mimo státní rozpočet. Podle Babiše zamíří 12 miliard z navýšeného výběru pojištění do nemocnic. Podle ministryně financí v demisi Aleny Schillerové (za ANO) se to promítne do zvýšení platů zejména sester ve směném provozu.
Citelně klesnou podle návrhu rozpočtu výdaje na dávky pro chudé. Do pomoci v hmotné nouzi by mělo putovat o 600 milionů korun méně než letos, tedy asi 8,03 miliardy. Navyšovat se nebude ani suma na státní sociální podporu, tedy na rodičovskou, příspěvky na bydlení či přídavky na děti. Programové prohlášení připravované vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů přitom počítá s výrazným zvýšením rodičovské.
Méně peněz má dostat i Kancelář prezidenta republiky. K dispozici bude mít 389,4 milionu, asi o 110 milionů korun méně než letos. Rozdíl souvisí s vysokou investicí do sanace vodní nádrže Klíčava v lánské oboře, řekl hradní kancléř Vratislav Mynář. Úřad vlády bude naopak hospodařit s vyšším rozpočtem, proti letošku si polepší o 47 milionů na 1,088 miliardy.
Kritika pravicové opozice
Pravicová opozice návrh rozpočtu kritizuje. ODS jej označila za nezodpovědný v době hospodářského růstu a předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek mluvil o navrhovaném schodku jako o rozpočtovém zločinu. Navzdory schodkovému rozpočtu ale vláda podle Babiše vytváří fakticky rezervu na horší časy tím, že snižuje dluh vládních institucí ve vztahu k hrubému domácímu produktu (HDP). Veřejný dluh by měl příští rok klesnout na 31,6 procenta HDP, který představuje hodnotu všech výrobků a služeb vytvořených na daném území za určitou dobu.
Priority rozpočtu, jako jsou růsty důchodů, platů učitelů i investic, hodlá ministerstvo financovat z očekávaného růstu daňových příjmů a díky dobrému vývoji ekonomiky.
Vláda musí podle zákona návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Sněmovny do konce září. Zpravidla o rozpočtu začíná jednat během června, během léta pak ministři jednají s ministrem financí o rozpočtech svých resortů a do konce srpna musí ministerstvo financí návrh poslat vládě. Finální podoba rozpočtu se proti prvnímu návrhu může ještě změnit.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.