Jak by asi vypadalo Česko, kdyby z Pražského hradu nevládl Miloš Zeman, ale Karel Schwarzenberg? Časopis TÝDEN, který ve svém aktuálním vydání přináší s exšéfem TOP 09 rozhovor, si nechal zpracovat naprosto seriózní analýzu.
Rok 2013
LEDEN. Karel Schwarzenberg je zvolen prezidentem České republiky, na což si ihned stěžuje Jana Bobošíková, aniž by věděla proč. Každopádně chce nové volby. Miloš Zeman v Top hotelu Praha přiznává prohru. Dojemně se objímá s plačící Jiřinou Bohdalovou. Ta následně hlasem Rákosníčka emotivně promluví k celému sálu, všichni pak společně skandují Bohdalové improvizační vzkaz Česku: "Přichází kníže, čeká nás tíže." Daniel Hůlka se svlékne do půl těla, rozpustí vlasy, poklekne před Zemana a zpívá svou píseň Ty se mnou jsi dál. Přidává se k němu Miroslav Šlouf. Všichni jsou zpocení. Celý Top hotel se následně vylívá do bezvědomí, což by ostatně udělal při jakémkoli výsledku. František Ringo Čech je druhý den obviněn, že zdemoloval celkem osm pokojů.
Ve štábu Karla Schwarzenberga se bouřlivě slaví. "Jsem rád, že můžu této zemi prezidentovati. Je to ohromný úspěch všech slušných Čechů," říká kníže, jenž následně v euforii daruje jakýmsi dvěma dvacetiletým stážistkám celkově 50 hektarů půdy a několik koní.
BŘEZEN. Karel Schwarzenberg skládá prezidentský slib. Média především řeší, jak to bude s jeho manželkou Theresou. "Ano, ona bude mojí první dámou. Jenže tady nebude. Takže bych chtěl zároveň zavésti i institut první slečny. A ta tady bude," říká nový prezident a oficiálně světu představuje svoji pětadvacetiletou "ramlici" Janu Vopěnkovou, kterou můžete znát z amatérských filmů Holky na ubruse a Holky na ubruse 2: Kdo v tom má prsty. Prezidentskou tajemnicí se stává (ne)herečka Bára Štěpánová.
Miloš Zeman je vyfotografován na Vysočině, jak jde pro uprchlíky, teda pardon, pro rohlíky. Následně jej navštěvuje Livia Klausová s tím, že by chtěla být velvyslankyní na Slovensku a Schwarzenberg jí to nechce dovolit. Je smutná.
KVĚTEN. Ve svatovítské katedrále se slavně otvírá komora s korunovačními klenoty. Velkou akci ale zastíní skandál prezidenta Schwarzenberga. Při ceremoniálu totiž několikrát usne, přičemž se motá už na schodech. Při otvírání komory spí vstoje přibližně osmadvacet minut - mimochodem, světově jde o pátý nejdelší zdokumentovaný spánek vstoje, z čehož marketingový tým Karla Schwarzenberga okamžitě udělá výhodu s tím, že kníže v blízké budoucnosti chystá útok na stupně vítězů. Miloš Zeman je na Vysočině novináři požádán o reakci na celou kauzu. Bohužel zrovna nebere telefon, protože má virózu.
ČERVEN. Kvůli kabelkám a jiným zlozvykům Jany Nagyové padá vláda Petra Nečase. Koalice přichází za prezidentem, že stále drží potřebnou většinu 101 hlasů a za premiérku prosazuje Miroslavu Němcovou. Karel Schwarzenberg požadavku bez problémů vyhovuje a jmenuje ji.
Bulvár mezitím vypátrá, že do Bohnic přivezli poměrně prominentního pacienta, někdejšího ministra financí Jiřího Rusnoka. "Pacient prohlašuje, že má již několik dní halucinace, že je premiér jakési úřednické vlády a že mu to vůbec nejde. A pořád dokola opakuje: zemřel Mandela, ty vole, to je průser, já se úplně třepu, abych tam nemusel jet," prozrazuje Blesku jedna ze zaměstnankyň bohnické léčebny. "Pacient pravděpodobně žije v paralelním, dost ošklivém vesmíru, v němž prý je ministrem dopravy Zdeněk Žák a ministrem kultury Jiří Balvín," dodává lékařka.
ŘÍJEN. Miloš Zeman je na Vysočině stále nedostupný, podle posledních informací si poranil koleno poté, co zakopl o shrnutý koberec, i když má všude parkety. Karel Schwarzenberg řeší skandál první slečny Jany Vopěnkové, která prostřednictvím Facebooku nabídla Kateřině Zemanové, dceři Miloše Zemana, aby spolu natočily nějaký zajímavý film. O režii se prý okamžitě přihlásil Filip Renč, který po "překvapivém" seškrtání všech státních dotací nemá co točit.
Rok 2014
LEDEN. Novoroční projev prezidenta poznamenává skutečnost, že mu téměř nikdo nerozuměl. Identifikovat se dala vlastně jen slova "země", "rok 2014" a "já". Všichni okamžitě začínají spekulovat o horšícím se zdravotním stavu Karla Schwarzenberga. Na jedné z tiskových konferencí se jej na to ptají novináři, ale Schwarzenberg je neslyší.
ČERVEN. Konají se řádné volby do Poslanecké sněmovny. Vyhrává ČSSD, premiérem se stává Bohuslav Sobotka. Největším zklamáním je projekt ANO velkopodnikatele Andreje Babiše. Má jen 5 procent, méně než Okamura. Důvod? Podělaná kampaň. "Všetci kradnú" moc nefungovalo, protože tichá, nudná a nevýrazná vláda Miroslavy Němcové to v klidu dokopala do konce bez skandálů, což v české politice vlastně stačí. V dubnu 2014 se navíc provalilo, že Babiš býval Burešem. Což o to, Čechům estebácký přívěsek vlastně ani moc nevadí, ale majitel Agrofertu si stejně tvrdohlavě vymiňuje, že na každém druhém billboardu bude vysvětlovat na cca devětapadesáti řádcích, že Burešem nikdy nebyl, a přidá k tomu, že rovněž nikdy neukradl Petrimex. Zacykluje se v mediální zlosti. Odmítá dokonce rozdávat koblihy u metra.
Koalici sestavuje ČSSD, Úsvit a KDU-ČSL. Babiš míří do opozice a společně s Miroslavem Kalouskem se stává nejhlasitějším kritikem vlády. Věčně nespokojené Česko ani netuší, že vlastně může být velmi rádo...
LISTOPAD. V rozhlasovém pořadu Hovory z Lán se Schwarzenberg pořádně rozjede: "Služební zákon se vládě podařilo pořádně zkurviti," konstatuje a pokračuje směrem na východ: "Pussy Riot podporuji, jsou to odvážné slečny. A jinak Rusko? Může si nasrati, Putin ho svou despotickou politikou vede jednoznačným směrem, a to do jaksi izolační prdele. Do Ukrajiny by mu mělo býti hovno." Vulgarity média většinově neřeší, aristokratův staročesky syrový protiruský nádech jim přijde roztomilý. Pouze v Právu vychází velký článek nepříliš známého reportéra Jiřího Ovčáčka s titulkem Schwarzenberg není gentleman.
Rok 2015
ÚNOR. Václav Klaus lyžuje na sjezdovce v Osvětimanech, a zatímco mu kotvu podává místní vlekař Vratislav Mynář, bývalý prezident varuje: "Brzy tu místo vleků budeme mít mešity. Čelíme obrovské migrační krizi, pamatujte na má slova." Totéž chce potvrdit v tiskové zprávě z Vysočiny i Miloš Zeman, ale nemá tam počítač.
KVĚTEN. Karel Schwarzenberg se odmítá účastnit vojenské přehlídky v Moskvě k 70. výročí konce druhé světové války a směrem k doutnající migrační krizi prohlašuje, že klidně ubytuje nějaké uprchlíky "u sebe". Otázkou je, zda tím myslí zámek na Orlíku, nebo přilehlé lesy.
Miloš Zeman se po dlouhé době objevuje v Praze, je spatřen v Lidovém domě, kterak dává "loupák" Bohuslavu Sobotkovi, protože premiér se nebojí opatrně přiznat, že má na migrační krizi podobný názor jako Schwarzenberg (na rozdíl od většiny členů ČSSD). Miroslav Kalousek také poskytuje pořád různá vyjádření, v nichž se tvaruje do "nového Havla", ale nikoho to nezajímá. Nechává si dokonce narůst knírek a ráčkuje. Furt nic.
LISTOPAD. Zeman vystupuje jako "normální občan" na demonstraci pořádané hnutím Blok proti islámu. "Jsou to mladí a dobře živení muži. Musíme je zastavit!" křičí Zeman a Konvička, Okamura, Sládek a davy jejich fandů jásají, přestože v Česku je přibližně osmatřicet uprchlíků. "Já to takhle nenechám, prezident je sluníčkář a Sobotka nevýrazný úředník a ňouma," říká Zeman.
Angela Merkelová si mezitím zve Karla Schwarzenberga do Berlína. "Díky, jste v té střední Evropě jediní úplně normální," říká mu a na následné tiskové konferenci zve všechny uprchlíky do Česka, což je úplně super. Robert Fico to z Bratislavy kritizuje a mimo jiné posílá na Pražský hrad autentické video ze serveru Vlasteneckelisty.cz, kde osmdesát uprchlíků znásilňuje holčičku a navíc ji přitom obléká do hidžábu a omotává bombou.
Andrej Babiš navrhuje postavit elektrický plot na hranicích "schengenu". Bohuslav Sobotka nenavrhuje nic. Chce, aby se lidi měli rádi. A aby měli rádi jeho.
Rok 2016
LEDEN. Při novoročním projevu, který vykonává překvapivě vstoje, prezident Schwarzenberg usne na čtyřicet čtyři minut třicet sekund, čímž se slavně posune na druhé místo historického světového žebříčku spáčů vstoje. Vzniká iniciativa Stopka Schwarzenbergovi, hlavními mediálními tvářemi jsou Martin Dejdar, Jiřina Bohdalová či Jiří Krampol. Oni a další lidé se scházejí na náměstích a (hlavně) moravských návsích a ukazují prezidentovi stopku. Připojují se i hnutí Blok proti islámu, Úsvit či Strana pacientů Adama B. Bartoše.
ÚNOR. Překvapivý puč v ČSSD. Váhavému sluníčkáři Bohuslavu Sobotkovi nikdo nezbývá. Nemá podporu. Je proti všem. Michal Hašek, Jeroným Tejc či Zdeněk Škromach rozebrali stranu zevnitř. Sobotka padá. Končí. Rezignuje. Haškovci navrhují nového předsedu. Koho? Kdo to bude? Kouřová clona, zpoza níž prosvítají světla, která jemně objímají vynořující se postavu. Dobře ji známe. Jde pomalu. A trochu nakřivo. Miloš Zeman! Nový předseda ČSSD. Nový premiér. Česko vstupuje do politických Senility Wars. Prezident versus premiér. Teprve teď to bude zábava.