Fakta o hře geocaching a případy Čechů, kterým se stala osudnou (pražští policisté pokračují v pátrání po nezvěstném muži, kterého v sobotu odpoledne při hledání takzvaných keší v podzemním tunelu Motolského potoka spolu s dalšími třemi mladými lidmi zřejmě spláchla prudká přívalová vlna do Vltavy). O co jde? A jaká nebezpečí skýtá hra?
Podstatou hry na pomezí sportu a turistiky je hledání ukryté schránky v terénu za pomoci satelitní navigace. Lovení "pokladů" zvaných cache (česky keše) se stalo oblíbenou zábavou, které propadají lidé bez rozdílu věku a povolání. Účastníci hry pak sdílejí informace o nově založených skrýších.
Po celém světě existují dnes téměř tři miliony aktivních keší, které hledá víc jak šest milionů hráčů. V ČR je aktivních geocacherů přes 20 tisíc.
V USA se hra začala hrát v květnu 2000, v Česku se první "keška" objevila v roce 2001. O dva roky později vznikly stránky Geocaching.cz, dnes existuje například i server kesky.cz.
Česká republika patří k pěti nejhustěji "zakeškovaným" oblastem, vedou USA a Německo. Nejhustší síť schránek je v Praze, kde už se vzhledem k předepsaným vzdálenostem špatně hledá místo, kam by se další keš přidala. Následují střední Čechy, které těží z víkendových výletů Pražanů. V ostatních regionech je hodně kešek také v lesích a horách.
Oceňovaným prvkem geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá a nejsou turisticky navštěvovaná. V popisu cache (listing) jsou pak uvedeny informace o místě s jeho zajímavostmi.
Sobotní případ
Cestu ke keši v podzemní části Motolského potoka popisuje její autor na webu jako strastiplnou. Doporučuje těm, kteří se ji vydají hledat, aby se řídili zásadami pohybu v podzemí, dbali na možná nebezpečí a vzali si do stoky vhodné oblečení i výbavu. Popisuje různé odbočky, které cestou jsou, i zajímavosti, jako je písník na zachytávání nečistot z potoka.
K některým keším vede pohodlná cesta, za jinými je potřeba šplhat do skal nebo se prodírat houštím. Jiné jsou přístupné jen z vody.
Uvnitř keše, kterou obvykle tvoří plastikový kontejner nebo zavařovací sklenice, bývají pamětní mince nebo samolepky, poznámkové bloky či tužky. Šťastný nálezce si může nějaký předmět z nádobky vzít a jiný tam zase vložit. Předměty lze navíc opatřit speciálním kódem, díky němuž lze po internetu sledovat jejich putování po celém světě.
V září 2014 spustila Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) geocachingovou hru Sametky, která připomínala 25. výročí pádu komunistického režimu. Děti a mladí lidé při ní hledali ukryté schránky s obsahem tematicky spojeným s listopadem 1989.
Hledání kešek může být i nebezpečné, i v ČR již má své oběti. V prosinci 2005 zemřel osmnáctiletý mladík, když se při hledání keše zřítil ze čtyřicetimetrového svahu poblíž pražského motolského krematoria. V červnu 2012 zase našla policie tělo pohřešovaného Ondřeje Švejdy v mostním pilíři v ulici Bulovka v pražské Libni, podle všeho v oblasti také hledal skrýš.
V sobotu 9. června odpoledne zastihla prudká bouře s lijákem čtveřici mladých hledačů kešek v podzemní části Motolského potoka v Praze. Dva z nich se zachránili a utrpěli lehká poranění, dva byli pohřešováni - mladou ženu našli týž den večer utonulou pod Jiráskovým mostem, po nezvěstném muži zatím bezúspěšně pátrají policisté a potápěči.