Bývalý proděkan plzeňských práv Milan Kindl jde do protiútoku. A bránit se chce úměrně tvrdě tomu, jak na něj útočili kritici. V exkluzivním rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ připustil, že podá žalobu na předsedkyni Akreditační komise ministerstva školství Vladimíru Dvořákovou, která ho minulý týden označila za mafiána. A z nactiutrhání prý obviní i další osoby.
"Samozřejmě zvažuji, že na některé lidi podám takzvanou nactiutrhačnou žalobu," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ Milan Kindl. Bývalému proděkanovi plzeňské právnické fakulty leží v žaludku hned čtyři lidé, kteří komentovali skandální odhalení na vysoké škole.
ČTĚTE TAKÉ: Kindl promluvil: Odcházím z fakulty. Chci se začít bránit
Fischer ke kauze v Plzni: Je to hanba univerzitního světa
Paroubek: Právníci z Plzně ať státu neradí
Dvořáková: Unáhlený krok to nebyl |
Šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková tvrdí, že signály o neprůhledných praktikách na plzeňských právech měla již delší dobu. Až skandál s plagiátorskou prací ji ale přiměl jít s informacemi na veřejnost. "Nechtěla jsem, aby to skončilo happeningem, že se někdo zbláznil a pouze vyměnil ty práce," popisuje v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Nyní hrozí, že na to doplatíte. Bývalý proděkan Kindl vás hodlá žalovat. Stojíte si za svými slovy? I za to však možná ponesete odpovědnost.
Akademici vám vyčítají, že jste jako úřednice nedodržela princip mlčenlivosti a šla s tím na veřejnost.
A máte aspoň jistotu, že za vámi stojí ministerstvo školství? Že podá trestní oznámení? |
"Například paní profesorka Dvořáková je hodně vysoko na seznamu," upřesnil Kindl jedno ze jmen.
Ostatní osoby, které chce žalovat, zatím neodtajnil. "Ti, které hodlám žalovat, mne ošklivě zklamali a překvapili. Rád bych, aby to bylo překvapení i pro ně," dodává.
Dvořáková potvrdila, že si za svými výroky, jimiž mimo jiné označila bývalé vedení fakulty nálepkou mafiánů, stojí.
"Situace na plzeňské škole vytváří bezpečnostní riziko pro fungování státu," zopakovala v úterý pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Mezi absolventy plzeňské právnické fakulty totiž podle ní patří i osoby, po nichž lidé napojení na Kindla posléze mohli vyžadovat protislužby.
Jde především o politiky, na seznamu se však objevují i policisté, celníci či státní úředníci.
Všichni si kvůli novému služebnímu zákonu musejí do roku 2012 zajistit vyšší vzdělání. Na to koneckonců už v roce 2007 upozornila ve své zprávě BIS.
"Pro vytváření klientských vazeb je využíváno i prostředí některých vysokých škol, zejména těch, které poskytují možnost zvyšování kvalifikace pracovníkům státní správy nebo příslušníkům bezpečnostních složek. Jedná se zejména o zavázání si těchto osob tím, že studium je jim v maximální možné míře ulehčováno," stojí ve výroční zprávy bezpečnostní služby.
Zmírněná kritika
Dvořáková přesto svoji kritiku nyní trochu mírní. "Je samozřejmě otázka, co a jak bylo přepsáno v médiích. Měla jsem ale pocit, že je to natolik závažné, že to musím sdělit veřejnosti," dodává.
A právě postup, při kterém nedodržela povinnost mlčenlivosti, Dvořákové akademici vyčítají. "Když o někom řeknete, že je mafián, musíte to být schopný i doložit," zdůraznil Kindl.
Jenže Dvořáková namítá, že jako předsedkyně akreditační komise, která pro ministerstvo školství vyšetřuje poměry na škole, se necítí být úřednicí.
"Je to nezávislá komise jmenovaná vládou. Já jsem navíc vystoupila sama za sebe, zodpovědnost proto také plně přebírám," uzavírá Dvořáková.
Foto: archiv Týdne, Lucie Pařízková