Prezidenti Česka a Polska Václav Klaus a Lech Kaczyński se dnes shodli, že klíčovou roli v budoucnosti lisabonské smlouvy hraje nyní Irsko. Podle obou státníků je potřeba trpělivost a čas. Irsko nedávno smlouvu, jejímž cílem je reforma EU, odmítlo v referendu. Klaus svůj odmítavý postoj ke smlouvě nezměnil.
"Pro mne bez změny irského výsledku nemá smysl o tom dále hovořit," prohlásil Klaus po asi hodinovém jednání s polským prezidentem na zámku v Lánech na Kladensku. Kaczyński zase zdůraznil, že veškeré politické děje se odehrávají v čase a právě čas a trpělivost jsou nyní potřebné. "Klíč je ve změně postoje Irska. Bez Irska smlouva neexistuje, ale Polsko nebude překážkou ratifikace," řekl polský prezident. Dodal, že je v této věci optimistou.
Jeho český hostitel zdůraznil, že lisabonskou smlouvu považuje "za chybu, omyl, věc pro Evropu špatnou". V žádném případě se však prý tento svůj názor nesnažil vnutit polskému prezidentovi. Ani Kazcyński se prý svého českého kolegu nepokoušel přemlouvat ke změně názoru.
Na přemlouvání nedošlo
Média před dnešní Kaczyńského pracovní návštěvou, která pro Klause byla prvním přijetím zahraničního hosta od jeho nedávné operace kyčelního kloubu, spekulovala o tom, že polský prezident se bude pokoušet Klause přemluvit ke změně názoru na lisabonský dokument. Na podobném postupu se Kaczyński údajně před několika dny dohodl s francouzským prezidentem Nikolasem Sarkozym. Francie nyní EU předsedá a její politici tvrdí, že bez lisabonské smlouvy není například možné další rozšiřování unie.
Na otázku, zda je změna irského postoje možná, odpověděl Klaus, že pravidla by měla vždy platit. "My jsme také všichni plakali, když jsme v posledních dvou minutách prohráli s Tureckem na mistrovství Evropy (ve fotbale) 0:2, ale jenom málokdo z nás snil o tom, že by dvě hodiny poté mohla jury rozhodnout, že to bylo špatně odehráno a že platí úplně jiný výsledek. A já myslím, že pravidla platí ve fotbalu i v mezinárodních referendech," vysvětlil český prezident.
Doplnil, že shodou okolností se v listopadu chystá na oficiální návštěvu Irska, která by mohla pomoci v pochopení irského postoje. Zdůraznil ale, že tato cesta byla plánována už před odmítavým irským referendem.
Polský prezident zdůraznil, že není specialistou na irskou problematiku. "Je to věc Irů, ale po rozhovoru s politiky, kteří ze zjevných důvodů skvěle znají Irsko, to nevylučuji," připustil Kaczyński možnost změny irského odmítavého postoje.
Aby lisabonská smlouva vstoupila v platnost, musí ji ratifikovat všech 27 členských zemí EU. Dosud ji schválili zákonodárci 23 unijních států. Hlasování se zatím nekonalo v České republice, kde se čeká na názor Ústavního soudu. Čeští zákonodárci budou o smlouvě hlasovat teprve poté, až soud zveřejní své stanovisko. V Polsku už obě komory parlamentu smlouvu ratifikovaly, čeká se na podpis prezidenta.
Vstup Ukrajiny a Gruzie do NATO
Klaus a Kaczyński dnes také podpořili integraci Gruzie a Ukrajiny do NATO. Polský prezident uvítal, že Klaus se vyslovil pro zapojení těchto zemí do takzvaného akčního plánu členství, který je přípravou na členství v alianci.
Ambice Gruzie a Ukrajiny stát se členy Severoatlantické aliance nese nelibě Rusko. Rusko by vstup těchto zemí do NATO považovalo za velkou strategickou chybu. Gruzie a Ukrajina se zatím pozvánky k zapojení do akčního plánu nedočkaly, právě kvůli obavám Moskvy.
Svoje dveře aliance ale nezavřela. Spojené státy usilují o to, aby Gruzie byla co nejdříve zapojena do takzvaného akčního plánu členství, který je přípravou na členství v alianci. "Pomůže to demokratickému rozvoji země. USA rozhodně podporují linii Gruzie na euroatlantickou integraci," uvedla tento měsíc americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.
Ukrajinu zase v červnu uklidňoval generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Uvedl, že aliance bude Ukrajinu všemožně podporovat v jejím směřování do NATO. Kyjev si myslí, že by mohl být připraven na budoucí vstup do NATO už letos.
Foto: ČTK