<span>Klaus a Topolánek</span> si rozdělili role na summitu NATO

Domácí
28. 3. 2008 14:56
Václav Klaus, Mirek Topolánek, Alexandr Vondra a Vlasta Parkanová.
Václav Klaus, Mirek Topolánek, Alexandr Vondra a Vlasta Parkanová.

Václav Klaus a Mirek Topolánek.Prezident Václav Klaus a premiér Mirek Topolánek si rozdělili role na summitu NATO v Bukurešti, kterého se oba příští týden zúčastní. Hlava státu bude mít hlavní úlohu při středečním zahájení vrcholné schůzky a také v pátek na jednání Severoatlantické aliance s Ruskem a Ukrajinou.

Předseda vlády bude šéfem české delegace ve čtvrtek, kdy má NATO schvalovat závěry summitu a jednat o Afghánistánu, řekl Topolánek novinářům v pátek po konzultaci na Hradě.

Nevyloučil také, že by česká vláda mohla ještě do zahájení summitu přeci jen nakonec zformulovat svůj postoj k vyhlášení nezávislosti Kosova. V úterý Topolánek prohlásil, že kabinet se Kosovem do bukurešťského zasedání zabývat nebude, protože uznání bývalé jihosrbské provincie je podle něj v tuto chvíli ve vládě neprůchodné. "Naše pozice bude možná projasněna po středeční vládě příští týden," konstatoval Topolánek. Podle něj ale stále není jasné, zda bude tento návrh ministerstva zahraničí nakonec zařazen na program - čeká ještě na podrobné analýzy takového kroku, chce se také domluvit s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Václav Klaus, Mirek Topolánek, Alexandr Vondra a Vlasta Parkanová.Klaus, Topolánek, vicepremiér pro Evropskou unii Alexandr Vondra, ministryně obrany Vlasta Parkanová a náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar na dnešní schůzce řešili také otázku protiraketové obrany ve střední Evropě, kterou se mají špičky NATO v rumunské metropoli také zabývat. Česko vyjednává s Američany o možném umístění radarové základny ve vojenském prostoru Brdy.

Premiér předpokládá, že jedna z rezolucí bukurešťského summitu se vyjádří i k tomu, jakým způsobem má být alianční protiraketová obrana propojena s plánovaným evropským pilířem amerického systému. Vzhledem k tomu, že tento pilíř Spojené státy zatím nevybudovaly, čeká předseda české vlády formulaci ve smyslu "vítáme" nebo "v budoucnosti chceme začlenit". "Teď je jenom otázka, zda ta formulace bude měkčí nebo tvrdší. My budeme plédovat za to, aby byla jednoznačnější," uvedl.

O čem se bude jednat na summitu?
NATO má v Rumunsku jednat i o možném harmonogramu kroků směřujících v budoucnu k přijetí Ukrajiny a Gruzie do aliance. Obě země se patrně zapojí do takzvaného Akčního plánu členství, což je předstupeň vstupu do aliance. Pozvánku do NATO má dostat Chorvatsko, Albánie a Makedonie. Její kandidaturu ale hrozí zablokovat Řecko kvůli sporu o oficiální název této bývalé jugoslávské republiky.

Češi a Američané nyní jednají o dvou smlouvách, které upravují vybudování radaru. Uzavření hlavní česko-americké smlouvy očekává Topolánek "v nejbližších týdnech". Zopakoval, že pro českou diplomacii není rozhodující, zda dokument bude podepsán před, během nebo po summitu NATO. "Spíše naše další angažmá komplikuje postoj Polska. Nedomnívám se, že požadavky, které mají na americkou stranu, mohou být splněny," soudí premiér.

Varšava umístění deseti obranných střel ve své zemi podmínila pomocí rozvoji polské armády, a to zejména v oblasti protivzdušné obrany. Požaduje i protiraketový obranný systém Patriot 3 nebo THAAD, dlouhodobý program vojenské pomoci a navíc bilaterální obrannou dohodu.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ