Klaus osvobodil korupčníky, bouří se prezidentští kandidáti

Domácí
1. 1. 2013 16:33
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Je to neuvěřitelné! Takto prezidentská kandidátka lidovců Zuzana Roithová komentuje zastavení trestního stíhání u lidí, po nichž jde policie déle než osm let. Prezident Václav Klaus tím podle ní osvobodil výtečníky, kteří zpronevěřili miliardy. Na pardon pro korupčníky upozorňuje i její protivník z ČSSD Jiří Dienstbier. Jeho navíc zarazil rozsah prezidentské amnestie.

Možní nástupci Václava Klause nevěřícně zírají na rozsah a způsob prezidentské amnestie. Za nejspornější označují Klausovo rozhodnutí zastavit trestní stíhání, od jehož začátku uplynulo více než osm let. Jde o trestné činy, za něž hrozí méně než deset let.

"Velmi mě to překvapuje. Amnestie se může týkat rozsáhlých a velmi problematických korupčních kauz," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier.

Jeho rivalka v boji o Hrad Zuzana Roithová (KDU-ČSL) dodává konkrétní příklad: díky amnestii se zřejmě vyhnou trestu tři zbývající odsouzení manažeři H-systému. Právě nedávno nejvyšší soud rozhodl, že navržené tresty jsou nepřiměřeně nízké. Ale na rozdíl od šéfa této firmy Petra Smetky se do vězení už nedostanou. 

"Amnestie tohoto rozsahu je neuvěřitelná a nedůvěryhodná. Naprosto s ní nesouhlasím," protestuje Roithová. "Zastavuje se stíhání u lidí, kteří zpronevěřili miliardy korun jako v případě H-systému. Navíc lidé, kteří kvůli nim přišli o miliardu , si už na nich nic nevezmou," dodala Roithová. Klausův krok prý může poškodit důvěryhodnost Česka v zahraničí.

Nejde však o jediný sporný bod prezidentského gesta. Dienstbier, který zároveň působí jako stínový ministr spravedlnosti, se stejně děsí možnosti prominutí trestů do deseti let pro lidi, kteří dosáhli stáři 75 let. "Vždyť to se může týkat i lidí, kteří spáchali závažný trestný čin a z uloženého trestu ještě neodseděli ani jeden den," tvrdí Dienstbier.

Zaráží ho i rozsah amnestie. Klausovo opatření srovnává s počátkem devadesátých let, kdy se po amnestii Václava Havla na ulici ocitly tisíce kriminálníků. "Tisíce lidí po Klausově amnestii překročí práh věznice. Řešil někdo, jestli budou mít kde spát a co jíst? Aby se nám všichni do vězení velmi rychle nevrátili," varuje Dienstbier.

Společně s Roithovou ho udivuje, že premiér Petr Nečas amnestii podepsal. "Pan prezident mě o svém rozhodnutí v předstihu informoval. S amnestií souhlasím a už jsem ji také podepsal, jak mi to ukládá ústava," řekl pro server iDnes.cz Nečas.

Klausovo rozhodnutí podpořil i ministr zahraničí a další prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg. "Považuji to za správné, protože věznice máme přeplněné," uvedl. Pozastavil se spíš nad prezidentovým proslovem, který podle něj vyzněl jako kázání, nikoli jako novoroční poselství.

O něco méně smířlivěji než Schwarzenberg se k amnestii postavil prezidentský kandidát Jan Fischer. "Její vyhlášení je prezidentovým právem, rozhodnutí Václava Klause proto respektuji. Sám bych amnestie nevyhlašoval. O to odpovědněji bych přistupoval k individuálním žádostem o milost a podporoval bych programy podporující začlenění osob do společnosti po návratu z výkonu trestu," řekl Fischer.

Autor: - men - Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ