Klaus prozradil na webu jméno mrtvého vojáka
18.03.2008 18:36 Původní zpráva Aktualizováno 18.03. 21:56
Ještě v pondělí byly jakékoli podrobnosti o mrtvém vojákovi v Afghánistánu přísně střeženým armádním tajemstvím, o den později už nic z toho neplatí. Prezident Václav Klaus zveřejnil na internetu v kondolenci jeho jméno. A armáda říká, že se jí krok prezidenta nelíbí. U domu pozůstalých se objevili novináři.
Prezident Václav Klaus prozradil, co se armáda snažila před veřejností utajit. Jméno vojáka, který zemřel v pondělí při sebevražedném atentátu. Spor ukazuje, že Česku chybí zkušenosti, jak se v takovém případě chovat.
"Upřímně? Máme s tím problém. Rodinu pana Štěrby jsme chtěli ušetřit mediálního tlaku. Jména padlých zásadně nezveřejňujeme. Teď už je ale pozdě ten dopis z internetu stahovat, přebrala jej snad všechna média," uvedla pro TÝDEN.CZ mluvčí náčelníka generálního štábu Míra Třebická. "Nechci rozebírat, jestli to právo pana prezidenta je, či není. Nevím ale o tom, že by to byla praxe. Pokud už se jména padlých objevují, pak pouze iniciály," dodala mluvčí.
Klaus byl první
Prezident Klaus jako první oficiálně prozradil, že atentát nepřežil praporčík Milan Štěrba.
"Vážená paní Štěrbová, s hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o tragické smrti Vašeho manžela, praporčíka Milana Štěrby, při plnění bojového úkolu v dalekém Afghánistánu. Váš manžel prokázal svou účastí v řadě náročných zahraničních misí nejen osobní statečnost, ale i to, že slova jako vlastenectví, solidarita, čest a věrnost vojenské přísaze pro něj nebyly jen prázdné fráze," stojí v kondolenci, kterou na internet umístil prezidentův mluvčí Petr Hájek.
ČTĚTE TAKÉ: Český voják přišel o život kousek od základny
Serveru Aktuálně.cz mluvčí Hájek řekl, že "jde o právo pana prezidenta, který je vrchním velitelem ozbrojených sil". Serveru TÝDEN.CZ však uvedl něco jiného. "Nechci se vyjadřovat k tomu, co je čí pravomocí. Pan prezident svůj krok asi konzultoval s armádou. Jistý si ale nejsem," uvedl. Mluvčí generálního štábu však uvedla, že s armádou nikdo z Hradu uveřejnění kondolence se jménem zabitého neprobíral.
Další stopu nabídl kamarád Michal, který na rádiu Vysočina prozradil, že bydlel ve vesnici u Žďáru nad Sázavou. O příběh Štěrbovy rodiny se okamžitě začala zajímat média.
Zraněný vyhráno nemá
Jaké odškodnění dostane rodina |
Armáda může při úmrtí vojáka v zahraniční misi vyplatit jednorázové mimořádné odškodnění, které v tomto případě činí až stodvacetinásobek minimální mzdy. Pozůstalí také mohou žádat další odškodnění, které například u pozůstalého dítěte činí dvacetinásobek minimální mzdy. Vojsko také platí vdovský nebo sirotčí důchod. Pozůstalí také mají nárok na úmrtné, které činí minimálně jeden průměrný měsíční plat. |
Podrobnosti ministerstvo nechce sdělit s tím, že vojáci byli z Útvaru speciálních operací. Ten se zaměřuje především na boj s teroristy. Údaje o vojácích a celém incidentu jsou tedy podle Třebické zvlášť citlivé. "O dalším osudu obou zraněných i mrtvého se rozhodne ještě tento týden, asi v pátek. Do té doby se k incidentu nebudeme nijak podrobně vyjadřovat," uvedla Třebická.
Do Afghánistánu se chystá náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Okolnosti plánované cesty se však změnily po pondělní tragédii. Původně mělo být hlavní událostí otevření vlastního provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar, nakonec však bude muset Picek v Afghánistánu vyřešit to, kdy bude možné odvézt zpět do Česka tělo mrtvého vojáka.
Foto: archiv armády ČR
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.