Klaus se vyjádřil k Lisabonu: zůstane <span>Česko svrchované?</span>

Domácí
16. 10. 2009 18:45
Václav Klaus se ptá ústavních soudců, zda-li Česko zůstane svrchované.
Václav Klaus se ptá ústavních soudců, zda-li Česko zůstane svrchované.

Václav Klaus se ptá ústavních soudců, zda-li Česko zůstane svrchované.Prezident Václav Klaus chce, aby Ústavní soud sdělil, zda Česko zůstane po ratifikaci dohody o reformě Evropské unie svrchovaným státem. Klaus to napsal ve vyjádření k návrhu části senátorů na přezkoumání lisabonské smlouvy, které Ústavní soud zveřejnil na webu.

Prezident ve vyjádření zrekapituloval své loňské otázky na Ústavní soud při prvním posuzování lisabonské smlouvy a stížnost senátorů. Popsal také senátorskou stížnost na takzvaný vázaný mandát, kterou se Ústavní soud odmítl zabývat.

 

V závěru Klaus navrhl, aby soud při posouzení souladu lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem rozhodl "jasně, konkrétně a s podrobným odůvodněním". Měl by také sdělit, zda Česká republika "zůstane i po ratifikaci lisabonské smlouvy svrchovaným, jednotným a demokratickým právním státem založeným na úctě k právům a svobodám člověka a občana".

ČTĚTE TAKÉ: Weigl: Nová ratifikace lisabonské smlouvy není potřeba
                        Havel: Klaus škodí Česku

V loňském vyjádření dal Klaus soudu pět otázek k lisabonské smlouvě. V nynějším podání poukázal na to, že soudci se k některým z nich vůbec nevyjádřili. S odpověďmi soudu na ostatní dotazy Klaus polemizuje.

K otázce o svrchovanosti Česka soud přišel podle Klause s novou teorií sdílené svrchovanosti, co je prý protimluv. Z odpovědi Ústavního soudu podle prezidenta vyplývá, že Česko jako subjekt mezinárodního společenství není plnoprávné a své mezinárodní závazky může beze zbytku dodržovat pouze společně s Evropskou unií. "To pro mne nebyla a není přijatelná odpověď," napsal prezident.

Václav Klaus na demonstraci proti Lisabonu.Soudci podle něho zřejmě nepochopili otázku, zda by neměla být lisabonská smlouva podrobena referendu, když sdělili, že je to možné, ale rozhodnutí přísluší politikům. Na všechny otázky musí dát soud přímou odpověď, žádá prezident.

Lisabonská smlouva podle Klause představuje závazky, kterými se státy v podstatě vzdávají základních atributů suverénních zemí. Věří, že na rozhodování soudu nebudou mít vliv tlaky, kterým je Česko kvůli ratifikaci dokumentu vystaveno. Soud se bude stížností zabývat 27. října.

Česká republika je posledním státem sedmadvacítky, která lisabonskou smlouvu neratifikovala. Chybí Klausův podpis. Nedávno přišel prezident s novou podmínkou podpisu, která politiky překvapila. Chce pro Česko výjimku z uplatnění evropské charty základních práv, na kterou smlouva odkazuje. Klaus se totiž obává případných majetkových nároků sudetských vysídlenců, kteří by údajně mohli obcházet české soudy. Vláda zdůraznila, že podle právních stanovisek jsou obavy zbytečné. Jedná ale o tom, jak Klausovi vyhovět.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ