Severní Korea v úterý testovala další raketu. Nová mezikontinentální balistická střela Hwasong-15 na sobě nesla hlavici schopnou návratu do atmosféry. Manévr se podařil a USA vyzvaly všechny země, aby ukončily komunikaci s KLDR. Podle koreanisty Jaromíra Chlada je však reakce Američanů přehnaná. V rozhovoru pro TÝDEN.CZ uvedl, že KLDR nezaútočí, neboť si je vědoma katastrofických následků.
Zaútočí podle vás Severní Korea na USA?
Myslím, že pravděpodobnost útoku KLDR na USA je menší než naopak.
Podle čeho soudíte?
Severní Korea dlouhodobě deklaruje, že jaderné zbraně a raketové systémy má na svou obranu proti armádě USA, čemuž není důvod nevěřit, i když v rukou takovéhoto režimu je tam vždy nebezpečí zneužití. Spojené státy jsou největší vojenskou mocností na světě a mají kapacitu v Severní Koreji vojensky zasáhnout, jak to už udělaly v mnoha dalších zemích. Vojenské řešení je možnost, kterou Donald Trump nejčastěji zmiňuje.
Co by mohlo být příčinou, aby se Kim Čong-un rozhodl zaútočit na USA?
Domnívám se, že tím nejpravděpodobnějším důvodem severokorejského útoku by byla odveta za napadení KLDR. Jinak si nemyslím, že v tomto korejsko-americkém sporu Kim Čong-un zaútočí jako první. On si je dobře vědom toho, že kdyby zahájil útok, byla by to pro KLDR zkáza.
Může za zhoršené vztahy mezi USA a KLDR americký prezident Donald Trump?
Neřekl bych, že za to může, protože konflikt mezi USA a KLDR existuje už od začátku korejské války v roce 1950. V důsledku se stále jedná o nevyřešený konec této války. Nebylo totiž dosaženo záruky míru a bezpečí od USA, o což Kim Čong-un stále usiluje. Na druhou stranu je pravda, že Donald Trump té situaci moc nepřispívá. I přesto, že neustále tvrdí, jak se snaží s Koreou jednat a usiluje o diplomatické řešení, z americké strany moc diplomacie vidět není.
Jak by podle vás vypadala odpověď na korejský útok od USA? Jsou Američané schopni útok odrazit?
Pokud by tato varianta nastala a Kim Čong-un se z nějakého důvodu skutečně rozhodl zaútočit jako první, nemyslím si, že by to Spojené státy nějak zásadně ohrozilo.
Proč?
Kim Čong-un si nemůže dovolit vystřelit desítky raket, které jsou navíc stále ve stadiu zkoušek. Takž existuje spousta faktorů, kvůli kterým by se něco mohlo pokazit, což by mohlo mít fatální následky. Navíc jich v současnosti nemá vyrobeno větší množství, spíš bych odhadoval, že se jedná o jednotlivé kusy. Když navíc vezmeme v potaz technické možnosti Spojených států, zejména protiraketový deštník, který zajišťuje ochranu Japonska a Jižní Koreje, nebude pro USA problém raketu zachytit během letu a zneškodnit ji.
KLDR se jmenovala jadernou mocností. Tušíte, jakým jaderným arzenálem disponuje Severní Korea?
V tomto případě si netroufám nějak odhadovat. Nejlepší představy o tom mají pravděpodobně jihokorejské nebo americké tajné služby. Odhady expertů se pohybují mezi jednotkami až několika desítkami kusů jaderných bomb.
Co to pro svět znamená, že je KLDR jadernou velmocí?
Nemyslím si, že je KLDR hrozbou pro celý svět. Je to tak vnímáno spíš kvůli Spojeným státům, které se snaží svou rétorikou ze Severní Koreje udělat globální problém. Ohroženy by se mohly cítit ještě země jako Japonsko nebo Jižní Korea, ale pochybuji, že by KLDR zaútočila na jiné země.
Amerika nedávno vyzvala všechny země, aby ukončily spolupráci a komunikaci se Severní Koreou. Myslíte si, že je to správné řešení?
Domnívám se, že je to extrémní krok v rámci strategie, kterou zaujala Trumpova administrativa. Rovněž zostřování sankcí nemá podle mě žádný smysl, protože Severní Korea dává najevo, že i přes všechna ta omezení a sankce chce dosáhnout toho, aby disponovala nějakou použitelnou a plně připravenou raketou, která by unesla jadernou hlavici. Pro ně to bude argument pro případné vyjednávání, něco, o co se můžou opřít.
Jakou roli hrají v konfliktu země jako Rusko a Čína? Podaří se jim Severní Koreu přesvědčit k nějakému dialogu, anebo je podle vás už pozdě?
Američané, Rusové i Číňané chtějí totéž, aby Severní Korea nedisponovala žádnými jadernými zbraněmi a nevyráběla je. Chtějí, aby korejský poloostrov byl bez jaderných zbraní. Neshodují se ale na způsobu, jak toho dosáhnout. Čína dlouhodobě zdůrazňuje, že je potřeba postupovat opatrně, krok za krokem, aby obě strany něco nabídly, zároveň se něčeho vzdaly a společně našly nějakou cestu, na jejímž konci by bylo řešení, které by vyhovovalo všem. Avšak kroky, které v současnosti podniká americká administrativa, dialog příliš neumožňují.