Sociální politika
Klokánky možná obdrží dodatečné dotace. A nejen ony
03.10.2018 00:09
Klokánky a další podobné domovy pro děti v tísni by mohly ještě letos dostat dodatečné dotace na provoz. Zařízení pro okamžitou pomoc (ZDVOP) si dlouhodobě stěžují na nedostatek peněz kvůli nynějšímu způsobu financování. Model úhrady péče by se mohl podle plánu změnit od roku 2020. Po jednání zástupců ZDVOP a ministerstva práce o tom informoval šéf Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk. V Česku funguje šest desítek azylových domů pro děti včetně 15 klokánků.
"Dofinancování je důležité nejen pro klokánky, ale pro všechna zařízení. Od roku 2013 se problém nepodařilo rozlousknout a nebyl nikdo schopen financování nastavit," řekl Vaněk.
Stát nyní dává ZDVOP na dítě příspěvek 22 800 korun měsíčně. Částka se ale krátí za dobu, kdy dítě v domově nepobývá. Zařízení poukazují na to, že i když se zrovna o dítě nestarají, lůžko pro ně stále mají a musí být připravena i na přijetí dalších chlapců a děvčat. Peníze jim pak chybějí.
Dofinancování slíbila klokánkům a dalším zařízením pro děti v tísni začátkem letoška bývalá ministryně práce Jaroslava Němcová (ANO). Uvedla, že její úřad počítá s dodatečnými dotacemi zhruba 27 milionů korun. Nynější vedení resortu návrh o dodatečných dotacích kabinetu ale nepředložilo.
"Materiál, který ministerstvo práce k dofinancování připravilo, nebyl na jednání vlády odeslán z důvodu přetrvávajících rozporů s ministerstvem financí," uvedlo tiskové oddělení ministerstva práce. Ředitel ministerského odboru sociálních služeb David Pospíšil před pár dny sněmovnímu sociálnímu výboru řekl, že ministerstvo financí bylo proti, aby vláda návrh dofinancování ke schválení dostala a aby ZDVOP v budoucnu nově patřily mezi sociální služby.
Systém financování by se měl změnit v roce 2020
Podle Vaňka budou ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o dodatečných dotacích jednat. "Jak si ministryně situaci vyjasní, tak dojde k nastavení parametrů (pro vyplacení dotací)," je přesvědčen Vaněk. Podle něj by klíčem k rozdělení peněz mohl být počet dětí, o které se letos zařízení starala. Stejně by se pak mohla péče doplatit i v příštím roce. Od roku 2020 by se pak systém financování mohl změnit, dodal šéf fondu.
Změny systému začala prosazovat v minulém volebním období tehdejší ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Podle ní měly kraje stanovit, kolik lůžek potřebují. Na ně by pak ZDVOP dostávaly finance. Zařadily by se také mezi sociální služby. Tento návrh u poslanců narazil. Na záměr navázala po svém nástupu do úřadu Němcová; letos v únoru po jednání se zástupci zařízení a krajů uvedla, že by azylové domy pro děti měly mezi sociální služby patřit. ZDVOP, které by kraj potřeboval, by dostávaly místo státního příspěvku na pobyt dítěte paušál na lůžko a k němu částku na každé dítě. Novela měla původně začít platit v pololetí příštího roku. Podle Vaňka by se měla pravidla změnit v roce 2020.
Nedostatek financování měla řešit už senátní novela, podle níž měly krizové domovy dostávat na lůžko 20 tisíc korun a k tomu částku na děti, o něž se starají. Horní komora návrh senátora Zdeňka Papouška (za KDU-ČSL) podpořila, sněmovna ho pak v minulém období ale neprojednala.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.