Kmotrovské SPZ? Lidé chtějí anonymnější, 8B8 8888 je stále k mání

Domácí
31. 7. 2012 17:32
Šéf břeclavského odboru dopravy Roman Konečný míní, že po medializaci už nikdo nebude "kmotrovskou" SPZ chtít.
Šéf břeclavského odboru dopravy Roman Konečný míní, že po medializaci už nikdo nebude "kmotrovskou" SPZ chtít.

Břeclavská radnice se ocitla pod drobnohledem médií. Od výrobce jí totiž v minulých týdnech přišla jedna z "nejkmotrovštějších" espézetek historie - 8B8 8888. Co s ní chtějí v Břeclavi udělat? Prodají ji? Uspořádají losovačku? Nebo ji dají prvnímu, na koho vyjde? On-line deník TÝDEN.CZ se na to zeptal tamního šéfa odboru dopravy Romana Konečného.

V krabici máte hotový poklad - značku 8B8 8888. Už vám někdo z vlivných lidí volal, že by si ji klidně vzal?

Takové informace nemám, že by o tu značku nějaký majitel vozidla zajímal. Zatím se na ni ptají jen novináři.

A co jim říkáte? Už jste se rozhodli, co s ní uděláte? Vydáte ji vůbec někomu?

Stále přemýšlíme. Buď ji dáme, na koho vyjde, nebo uspořádáme nějaké losování. 

Čili kdo dá víc?

Ne, to nesmíme. Mezi lidi rozdáme lístečky s čísly a koho vytáhneme z osudí, ten ji dostane. Zaplatí za ni jen běžný správní poplatek za registraci či přeregistraci vozu, tedy 800 korun.

A bude tu značku vůbec někdo chtít?

To je to. Myslím si, že při medializaci té značky si ji nebude chtít nikdo vzít. Stala by se z něho téměř celebrita. Řekl bych, že někteří lidé se od hezkých značek pomalu odklánějí a chtějí něco anonymnějšího. Pamatuji si, že jsme tady měli asi šest hezkých čísel, jejichž výdej jsem si chtěl sám zkontrolovat. Zašel jsem tedy v devět ráno k přepážce, dal jsem děvčatům ta čísla a kontroloval jsem, aby ji dostal opravdu ten, kdo přijde na řadu. Došlo to tak daleko, že šest lidí ji odmítlo a sedmý ji získal jen kvůli tomu, že nestačil včas zareagovat. Myslím, že to tehdy skončilo na felicii.

Roman Konečný.Stává se, že lidé "hezkou" značku vrátí?

Ano, i to se stává, většinou pod záminkou, že se jim poničila či ztratila. Jde například o politiky, kteří nechtějí, aby si lidé mysleli, že na značku dosáhli nějakým nekalým způsobem. Není to o tom, že by jezdili špatně, ale aby na sebe zbytečně neupozorňovali.

Ještě se vrátím k prominentní osmičkové SPZ. Víte, že databáze České kanceláře pojistitelů už ji považuje za vydanou? Údajně skončila na jistém fordu...

Ano, to vím, volali mi kvůli tomu novináři. Je to nesmysl, značku máme tady u nás v krabici. Půjde zřejmě o chybu pojišťovny, která ji zřejmě kvůli překlepu zanesla do systému.

Jak se vůbec v Břeclavi vypořádáváte s prominentními čísly? Dáváte je tak, jak jdou v pořadí? Nebo jste ochotni lidem otevřít i jiné bedny, aby si vybrali?

Otevřená je vždy jen ta bedna, ze které se bere. Z ní si mohou lidé případně vybrat. V každé krabici najdete hezké kombinace. Třeba při této sérii 8888 se v krabici bude skrývat i kombinace 8866 a jiné. Celá ta krabice bude vlastně zajímavá.

A je o to mezi lidmi zájem? Vybírají si hezké kombinace?

Každý člověk je trochu jiný. Někteří zájem o zvláštní značku mají, jiní chtějí hlavně takovou kombinaci, aby byli schopni si ji zapamatovat. Pro někoho je hezká značka například čtyřčíslí 1950, protože se toho roku narodili.

Znáte z jiných úřadů, že se značky někdy pod rukou prodávají?

Přímo ne, ale když vidíte, na jakých autech se objevují prominentní značky, tak je to asi jasné. Náhoda to nebude.

Ministerstvo dopravy sepsalo zákon, který zavádí takzvané značky na přání. Za 10 tisíc si budete moci napsat na značku téměř vše, co chcete. Ministerstvo si od toho slibuje, že prakticky vymýtí současnou korupci při vydávání značek.  Sdílíte tento optimismus?

Žádné opatření není stoprocentní. To, že by zavedení značek úplně vymýtilo korupci, si nemyslím. Takový optimista zase nejsem. Myslím, že velice pomůže především připravovaná přenosnost značek z auta na auto. Lidé by měli značku, na kterou jsou zvyklí, navíc by šlo o značnou úsporu. To bude skutečně velký posun vpřed.

Autor: Josef KolinaFoto: montáž TÝDEN.CZ

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ