Knihovna podle Béma: nejdřív originální, pak arogantní
16.10.2007 09:30 Původní zpráva Aktualizováno 16.10. 11:40
Primátor Pavel Bém (ODS) otočil o sto osmdesát stupňů. Alespoň co se týče Kaplického knihovny. Ještě na jaře byl jejím velkým zastáncem. Pak se architekt pohádal přes média s prezidentem Václavem Klausem a přišly problémy. Většina pražské ODS na Letné knihovnu nechce, Bém dokonce označil stavbu za neohleduplnou a arogantní.
K TÉMATU: K odborné debatě o návrhu knihovny chybí podklady
Svá slova přednesl velmi ostrým tónem až nyní. Na jaře začínala jeho rétorika na opačné straně osy. "Výstavby nové budovy Národní knihovny si jako projektu nesmírně ceníme. Je odvážný, překvapivý, originální, esteticky úsporný a jistě i kontroverzní," říkal na začátku března pražský primátor. K Letné měl sice výhrady, ale nahlas se o nich často nezmiňoval. Sám byl členem mezinárodní komise, která knihovnu vybírala. Na zasedání však nechodil pravidelně. Posílal tam za sebe šéfa pražských památkářů Jana Kněžínka. Ten zvedl ruku pro Kaplického návrh a spoléhal na Bémovo posvěcení s ohledem na jeho kladné předchozí výroky o stavbě.
"Část kritiky míří právě k tomu, že Kaplický nepatří na Letnou. Letná byla vybrána předtím. Až poté byla vyhlášena soutěž. Pokud bychom chtěli tu chobotnici, medúzu či blob, jak se to nazývá, jinde, museli bychom vyhlásit novou soutěž. Kaplického projekt mě oslovuje originalitou a nápadem. Stoprocentně by Praze přinesl jméno, energii, je to něco, co zde není, zviditelní se tím i oblast knihovnictví a národního písemnictví, což jsou nesmírně pozitivní hodnoty. Na druhou stranu hmota, rozsah, výška toho objektu, to jeho magické oko, které je tak trochu až arogantně zahleděné ve skrytém rivalitním sporu na panoráma pražských Hradčan..." vyjádřil se v polovině března pro média už podstatně opatrněji primátor Bém.
Bém o návrhu knihovny:2. 3.: „Výstavby nové budovy Národní knihovny si jako projektu nesmírně ceníme. Je odvážný, překvapivý, originální, energeticky úsporný a jistě i kontroverzní. Teď přijdou ke slovu konzervativní památkáři a začne živé představení o budoucnosti moderní architektury v Praze. Já jsem znám jako příznivec odvážných řešení."
2. 3.: „Jsem nadšený. Rád bych, aby právě taková budova v Praze stála. Teď už zbývá získat souhlas památkářů."
15. 3.: "Mně se blob jako myšlenka, nápad líbí, ale také bych si ho podobně jako třeba ředitel Národní galerie Knížák radši dovedl představit někde na Pankrácké pláni spíše než na pláni Letenské."
18. 3.: "Jsem ve složité situaci, protože jsem byl členem poroty a ctím její kolektivní rozhodnutí. Jenže jiné dva návrhy se mi líbily víc. Více by se hodily na Letenskou pláň. Zařadil bych je do kategorie klasičtější moderní architektury. Nepředstavovaly tak obrovskou hmotu a více podle mého zapadaly do širších urbanistických pohledů v rámci hlavního města."
11. 10.: "Ona se tam nehodí i proto, že vlastně se stává jakousi druhou dominantou pár set metrů vzdálenosti od Pražského hradu."
12. 10.: "Už tři měsíce hledáme jinou vhodnou lokalitu pro tuto zajímavou architekturu."
14. 10.: "Ve vztahu k pražské památkové rezervaci je nekonečně neohleduplná. Nerespektuje územní plán." |
Primátor Bém také až nyní přišel na to, že ředitel knihovny Ježek vypsal architektonickou soutěž na jiné pozemky, než na kterých má budova stát. Chobotnice se lidově řečeno roztáhla více do okolí. "Stavět na pozemcích by bylo v rozporu s platným územním plánem," řekl primátorův náměstek Pavel Klega (ODS).
Zastupitelé loni schválili prodej asi 12 tisíc metrů čtverečních parcel na místě nynější tramvajové smyčky, kde je možné stavět. Národní knihovna za ně měla zaplatit asi 2640 korun za metr čtvereční, tedy přibližně polovinu tržní hodnoty.
Celkem za ně měl magistrát dostat zhruba 31,5 milionu korun. Vedení města to chápalo jako vklad metropole do projektu.
"Tím, že se v současnosti téma výstavby nové budovy Národní knihovny zpolitizovalo, považuji za velmi složité projednat v orgánech města další majetkoprávní úkony, jako například prodej dalších pozemků. Problematická by byla i změna územního plánu," podotkl Klega.
Město podle primátora Pavla Béma (ODS) hledá pro knihovnu již několik měsíců jiný pozemek. V úvahu přichází Pankrác, Prosek nebo Letňany. Seznam konkrétních míst se podle úterních informací ČTK chystá primátor předat řediteli knihovny Ježkovi na jejich společné schůzce příští týden. Architekt Kaplický však navrhl budovu přímo pro Letnou a nevyloučil, že ji Praha nikdy mít nebude.
Foto: Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.