Komunální politici se bouří. Kvůli přiznání majetku nekandidují

Domácí
9. 2. 2018 12:24
Zákon o střetu zájmů se nelíbí místním politikům (ilustrační foto).
Zákon o střetu zájmů se nelíbí místním politikům (ilustrační foto).

Nový zákon o střetu zájmů, kvůli němuž musí politici na internetu zveřejňovat do detailů svůj majetek, se nelíbí mnoha zastupitelům v malých obcích. Ti zvažují, že už nebudou v podzimních komunálních volbách na svůj post radních znovu kandidovat. Zprávu uvedl server Echo24.cz.

Zprávy o tom, že v podzimních komunálních volbách bude malý zájem o kandidaturu do zastupitelstev, potvrzuje průzkum Sdružení místních samospráv (SMS). Z jeho výsledků vyplývá, že z 535 dotázaných zhruba polovina uvedla, že kvůli zákonu nehodlá kandidovat.

Sdružení se nelíbí, že veřejné uvádění majetku se musí týkat i starostů a radních malých vesnic nebo měst, jelikož to slouží především k lustrování jejich soukromí.

Na obhajobu SMS vystoupily i strany Starostové a nezávislí (STAN) a KDU-ČSL, které podaly svůj návrh na úpravu zákona. STAN navrhuje, aby přístup do registru nebyl zcela otevřený, ale aby byl podmíněný žádosti.

Stejně to vidí i KDU-ČSL, jejichž návrh podepsaly také STAN, TOP 09 a hnutí ANO. Vítězné straně loňských parlamentních voleb usilují především o to, aby ze zákona byli vyjmuti komunální politici, kteří za svou práci pro vesnici nebo město neberou žádnou mzdu.

Zbytečný "majetkový striptýz"

"Cítíme masivní odpor z regionů, kdy odstupují stovky zastupitelů a další už oznamují, že se nechystají v podzimních volbách kandidovat. Problém je v tom, že nějaký místní ředitel či podnikatel má udělat majetkový striptýz, jen kvůli tomu, že svůj volný čas věnuje městu," řekl pro Echo24 předseda STANu Petr Gazdík.

S úpravou zákona souhlasí i ČSSD. Jak redakci Echo24 prozradil předseda poslaneckého klubu Jan Chvojka, strana chce podporovat místní politiku. "Zákon o střetu zájmů má především ochránit stát před možným zneužitím politické, mediální a ekonomické moci. Určitě by neměl vést k tomu, aby se obecně snížil zájem o politiku, aby z komunálu odcházeli schopní lidé, například radní z malých měst, kteří za svoji práci pro obec berou několikatisícovou odměnu. Zájem veřejnosti o angažování v místní politice musíme podporovat," uvedl Chvojka.

Piráti háji plnou transparentnost

Proti jsou však Piráti, kteří bojují za úplnou transparentnost a podobné výjimky vnímají jako otevření vrátek ke korupci. "Nebudeme takto zásadně mírnit protikorupční legislativu jen kvůli tlaku členů stran a spřízněných zájmových skupin. Veřejná kontrola je pro nás jasná priorita. Transparentnost je zároveň nejlepší obrana, nařkne-li vás někdo neoprávněně z korupce," uvedl předseda strany Ivan Bartoš.

Svaz měst a obcí (SMO) každopádně uvádí, že rezignací radních a starostů kvůli povinnosti evidovat majetek přibývá a jdou do řádu desítek. Politici musí podle zákona kromě vlastnictví firem a nemovitostí uvádět také vlastní movité věci za částku vyšší než půl milionu korun. To se týká v případě stejné částky i zůstatku na účtu. Uvádět v konkrétních číslech musí také své závazky - půjčky, hypotéky.

Autor: -aka- Foto: , ČTK/Peřina Luděk

Další čtení

Lidé uctili americké letce, co u nich před 80 lety zemřeli. Přeletěla jejich stíhačka

Domácí
12. 4. 2025
ilustrační foto

Vltava je „odemčená“. Vodáci vypluli do nové sezóny

Domácí
12. 4. 2025

Z Prahy odjíždí historický vlak muzea. Chvíli ho potáhne i parní lokomotiva

Domácí
12. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ