Úmrtí politika
Komunistický europoslanec Ransdorf zemřel
22.01.2016 16:05 Aktualizováno 22.01. 17:15
Poslanec Evropského parlamentu Miloslav Ransdorf (KSČM) zemřel. Dvaašedesátiletého Ransdorfa v pátek přijal pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), druh zdravotních potíží však nesdělil. Mluvčí IKEM Veronika Velcová uvedla, že se na přání Ransdorfovy rodiny nemůže vyjadřovat.
Server novinky.cz uvedl, že podle dostupných informací byla příčinou úmrtí údajně mozková příhoda.
"KSČM ztrácí v Miloslavu Ransdorfovi dlouholetého politického intelektuála", uvedla strana v prohlášení. Ransdorf byl členem komunistické strany od roku 1972, od roku 1990 byl členem KSČM, byl i poslancem a posléze europoslancem za tuto stranu.
"Miloslav Ransdorf si vždy za svými názory stál, i když mnohokrát proti většině. Jeho přirozeností bylo pomáhat lidem bez ohledu na jejich postavení a společenské zařazení," uvedl Ústřední výbor KSČM. Vyjádřil hlubokou soustrast rodině a všem pozůstalým.
V Evropském parlamentu by měl Ransdorfa nahradit bývalý europoslanec Jaromír Kohlíček.
Pozornost médií vzbudil Ransdorf loni v prosinci, kdy ho se třemi Slováky zadržela švýcarská policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu, odmítal, že se dopustil čehokoli nezákonného.
Ransdorfovo jméno se dříve objevovalo v souvislosti s jeho milionovými dluhy, byla na něj dokonce uvalena exekuce. Své závazky prý ale v roce 2013 splatil. Pozornost poutaly i jeho dopravní nehody.
MILOSLAV RANSDORF (62) |
Datum a místo narození: 15. února 1953 v Rakovníku. Vzdělání: absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (1977).
Zaměstnání: přednášel dějiny filozofie, v letech 1984 až 1990 byl zaměstnancem Prognostického ústavu Československé akademie věd (ČSAV); do politiky vstoupil jako poslanec Federálního shromáždění ČSFR, v němž působil od června 1990 do konce roku 1992, v dolní komoře českého Parlamentu pak zasedal v letech 1996 až 2004, kdy získal mandát v Evropském parlamentu (EP); křeslo v EP Ransdorf obhájil v předloňských volbách, byl místopředsedou výboru pro průmyslu, výzkum a energii EP. Členství a funkce v politických stranách: členem komunistické strany byl od roku 1972 (od roku 1990 KSČM); v letech 1993 až 2004 zastával funkci místopředsedy; v květnu 2004 neúspěšně kandidoval na předsedu strany; v EP byl členem Skupiny konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice (GUE/NGL), členství nedávno pozastavil. - Loni v prosinci Ransdorfa a tři Slováky zadržela švýcarská policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu, odmítl, že se dopustil čehokoli nezákonného.
- Ransdorfovo jméno se dříve objevovalo v souvislosti s jeho milionovými dluhy, byla na něj dokonce uvalena exekuce. Své závazky prý ale v roce 2013 splatil. Pozornost poutaly i jeho dopravní nehody. - Podle médií Ransdorf figuroval jako svědek (poškozený) v rozsáhlé kauze obchodníků s padělky děl světoznámých malířů. Poškozených v případu je více než desítka z ČR i ze zahraničí. - Je autorem několika publikací, například Nové čtení Marxe (1996). - Miloslav Ransdorf byl ženatý, s manželkou Vlastou má dceru Anetu. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.