Koncert vousaté Conchity Wurst zahájil letošní Prague Pride

Domácí
10. 8. 2015 07:00
Rakouská zpěvačka Conchita Wurst.
Rakouská zpěvačka Conchita Wurst.

Hudební vystoupení s hlavní hvězdou, kterou byla 'vousatá zpěvačka' Conchita Wurst, v pondělí na Střeleckém ostrově v Praze zahájilo pátý ročník Prague Pride. Během staru festivalu zaměřeného na gay, lesbickou, bisexuální a transgender (LGBT) tematiku dále vystoupila Aneta Langerová, která se veřejně hlásí ke své lesbické orientaci. Jako první zahrál finalista soutěže SuperStar Jaroslav Smejkal.

Rakouského zpěváka Thomase Neuwirtha, známého jako zpěvačka Conchita Wurst, vítěze Eurovision Song Contest 2014, přivítal jásot několikatisícového davu, v němž bylo mnoho cizinců. Zaplněný Střelecký ostrov ozdobily pestrobarevné vlajky příznivců Prague Pride. Na ostrově bude v rámci akce, která potrvá do 16. srpna, fungovat také letní kino, uskuteční se sportovní akce či program pro rodiče s dětmi. Festival vyvrcholí 15. srpna už tradičním karnevalovým průvodem hrdosti centrem Prahy. Program Prague Pride nabídne 120 akcí.

Festival Prague Pride, který ode dneška přibližuje život LGBT je podle pořadatelů ve srovnání s podobnými zahraničními přehlídkami "uprostřed mezi východem a západem".

Zpěvačka Aneta Langerová.Představuje totiž zábavu jako v západních státech i aktivismus jako v zemích východních. Řekla to ředitelka festivalu Kateřina Saparová. "Ukazuje se, že je to Pride opravdu uprostřed Evropy - geograficky i obsahem. Akce na východ od nás jsou víc aktivistické, o lidských právech, o možnosti vůbec projít městem. Konají se v zemích, kde nejsou samozřejmostí. Na západ je to spíš oslava toho, že se gayové a lesby nemusí skrývat. Akce nikomu nevadí a není zdaleka jen pro gaye a lesby, města a magistráty ji podporují," uvedla Saparová.

Například ve vídeňském duhovém pochodu mají své alegorické vozy i politické strany, na vídeňském magistrátu je obří duhová vlajka. V některých městech v postkomunistických a postsovětských zemích se průvody konat vůbec nesmějí. Záštitu nad českým festivalem převzal ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Podle Saparové mají gayové a lesby v ČR ale i o co usilovat. Už přes rok leží ve Sněmovně návrh novely, aby registrovaní partneři či partnerky mohli adoptovat potomka svého protějšku. Děti dvou matek či dvou otců oficiálně mohou mít zatím jen jednoho rodiče.

Pořadatelé museli letos hledat náhradní prostory pro dvě akce, které se měly konat původně na církevní půdě. Diskusi s americkou řádovou sestrou o šikaně v církvi a promítání polského filmu Ve jménu o knězi, který se zamiluje do mladíka, pražský arcibiskup Dominik Duka v akademické farnosti zakázal. Podle členů a členek pořádajícího spolku Logos se římskokatolická církev v Česku tématům šikany a diskriminace vyhýbá, zavírá oči před věřícími z řad LGBT a příležitost k dialogu odmítla.

Průvod Prague Pride předchozího ročníku ze srpna 2014.Na koncertu proti šikaně vystoupí v pátek na Nové scéně The London Gay Men's Chorus, který je podle pořadatelů největším mužským pěveckým sborem v Evropě. V Praze zazpívá 130 jeho členů, kteří se v sobotu zapojí do karnevalového průvodu hrdosti centrem metropole.

Svůj příběh ve středu publiku ve Francouzském institutu odvypráví bývalá islandská premiérka Jóhanna Sigurdardóttirová se svou manželkou, bývalý náměstek primátora Ústí nad Labem Martin Hausenblas či nizozemský plavec Johan Kenkhuis. Hlavním řečníkem čtvrtečního byznys fóra bude bývalý generální ředitel British Petroleum Lord John Brown. V pátek pak v Praze vystoupí švédská transgender herečka Saga Beckerová.

Festival a průvod provázely v minulých letech protesty konzervativců. Podle nich byla akce obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Tento pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něj bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. V dalších letech pak protestní akce postupně slábly.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina, DPA/Horst Galuschka

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ