Konec tisícových účtů za volání lichvářům

Domácí
25. 2. 2013 20:22
Drahé volání, které nikam nevede, ruší zákon (ilustrační foto).
Drahé volání, které nikam nevede, ruší zákon (ilustrační foto).

Čáru přes rozpočet udělala vláda neetickým praktikám některých finančních společností, které vydělávaly na beznaději lidí ve finanční tísni. Od dnešního dne, pondělí 25. února, vstoupil v platnost zákon zakazující používání předražených telefonních linek pro tyto účely. Lidé, kteří se po telefonu vyptávali na podmínky spotřebitelských úvěrů, museli platit klidně i 99 korun za minutu.

Ondřej J. z Prahy 8 se vloni na jaře dostal do obtížné finanční situace. Ve skladu s keramickými obklady pro koupelny a záchody, kde poslední dva roky pracoval, snižovali kvůli úbytku obchodů počet zaměstnanců.

"Postupně jsem se dostal do spirály neplacení. Dlužil jsem, kam jsem se podíval. Banky mi půjčit nechtěly, proto jsem se nejprve obrátil na jednu firmu nabízející v inzerátech v novinách snadné řešení," popisuje začátek svých peripetií Ondřej.

Při schůzce s makléřkou finanční úvěrové firmy nejprve zaplatil 2 tisíce korun, aby se dostal do registru pro zpracování úvěrů. "Nakonec mi nic nepůjčili a peníze nevrátili. Proto jsem zkusil ještě jednu možnost a zavolal jsem na další inzerát. Říkal jsem si, že už nic dopředu dávat nebudu. Nevšiml jsem si ale, že jde o velmi draze zpoplatněnou linku, kde se paní se mnou schválně vybavovala, co to šlo. Nakonec mi přišel účet za telefon. Další jeden a půl tisíce," neskrývá rozhořčení Ondřej.

Konec kšeftaření

Praktiky vykutálených firem, které přes inzeráty v tisku nebo na internetu slibovaly snadné půjčky a přitom inkasovaly velké peníze od zoufalých lidí za telefonní účty, byly trnem v oku i ministerstvu financí, jež během loňského roku vypracovalo novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Používání nadstandardně účtovaných telefonních linek je v něm zakázáno. Novela platí od dnešního dne.

"Ministerstvo financí původně plánovalo účinnost zákona od 1. ledna. Senát jej však schválil až v průběhu ledna a prezident podepsal letos 11. února. Norma tak platí od chvíle, kdy je zveřejněn ve Sbírce zákonů. A to se stalo skutečně dnes," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva financí.

Úpravu vítají i pracovníci nevládních poradenských organizací, kteří se na pomoc lidem ve finanční nebo životní tísni specializují. Mnozí připomínají, že při volání na linky začínající číslovkou 9 lze cenu vyčíst z celého telefonního čísla. Minutová sazba je ukryta pod čtvrtou a pátou číslicí. Pokud tak někdo telefonoval třeba na číslo 900 994 068, pak je zřejmé, že za minutu hovoru zaplatil 99 korun.

"Často jediným cílem použití těchto telefonních čísel s vyjádřenou cenou, kterou lze vyčíst z telefonního čísla samého, je získat od spotřebitele toto vysoké hovorné, nikoli mu pomoci se sjednáním spotřebitelského úvěru," tvrdilo ve svém komentáři k návrhu zákona ministerstvo financí.

A jenom douška na závěr. Zmiňovanému Ondřejovi nakonec pomohla širší rodina. Půjčili mu na zaplacení dluhů a on nyní pracuje v obchodním domě a postupně jim jejich peníze vrací. Velmi často podobné situace ale končí tragicky.

Autor: Josef HymplFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ