Jan van Dam, generální ředitel společnosti Ahold, která v tuzemsku provozuje obchodní řetězce Albert, rozeslal podle MF Dnes zaměstnancům hromadný dopis, v němž uvádí, že státní dozorové orgány zintenzivnily svou činnost na politickou objednávku. Kdo z politiků si kontroly údajně objednal, van Dam nespecifikuje.
Médiím pak vytýká, že jednostranně informují o kontrolách nebo také o rostoucích cenách vajec, píše MfD a připomíná, že inspekce v posledních měsících odhalila nejen v prodejnách Albert řadu závažných pochybení.
"Základní důvod, proč to (negativní obraz v médiích) tak může vypadat, je to, že dozorové orgány na základě politické objednávky výrazně zintenzivnily svou činnost a médiím se tyto informace hodí, protože se mohou profilovat jako ochránci veřejnosti před obchodními řetězci," cituje list z van Damova dopisu zaměstnancům.
Zástupci kontrolorů obvinění odmítají. "Nařčení z politické objednávky nebudeme komentovat, abychom nemuseli říci, že je směšné," reagoval mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Podle něj jsou způsoby kontroly stanoveny pravidly, která jsou shodná pro všechny země EU.
Podobně argumentuje i druhý z kontrolních orgánů, Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy sice množství kontrol vzrostlo od začátku roku o 50 procent, důvodem však byl nárůst stížností od spotřebitelů na dvojnásobek oproti minulému roku.
Na otázku, zda Ahold disponuje důkazy o tom, že politici zaúkolovali inspektory zaměřit se na obchodní řetězce, van Dam podle deníku neodpověděl. "Jednalo se o dopis určený našim zaměstnancům, které jsme chtěli informovat o zvýšeném počtu kontrol ze strany dozorových orgánů na našich prodejnách oproti loňskému roku," uvedl prostřednictvím tiskového oddělení.