Podivné praktiky v nemocnici
Korupce je normální, říká na videu šéf Motola
02.02.2011 14:58 Původní zpráva Aktualizováno 02.02. 17:43
Ve výběrových řízeních je předem rozhodnuto, která firma vyhraje, a V.I.P. pacienti mají nárok na lepší péči. Tohle otevřeně prohlašuje ředitel Fakultní nemocnice v Praze-Motole Miloslav Ludvík na videu, které se objevilo na serveru YouTube.
Na nahrávce pořízené loni ve Špindlerově Mlýně Ludvík promlouvá k zaměstnancům nemocnice, a přímo je nabádá, aby ve všem vyhověli protekčním pacientům, a také zcela bez skrupulí hovoří o tom, že korupce je běžná věc.
Zřejmě není náhoda, že se video objevilo právě ve chvíli, kdy se Motol potýká s odchodem řady lékařů z tamního dětského kardiocentra a kdy Ludvík vyhodil dlouholetou mluvčí nemocnice Evu Jurinovou.
"Páni přednostové, primáři samostatných oddělení velmi dobře vědí, že my sice občas soutěžíme, ale ta soutěž vypadá tak - je pět firem, které mohou dodat materiál, tak se řekne - firma A se zúčastní, firma B se zúčastní, firma C se zúčastní, firma D vyhraje a firma E se zúčastní. A příště se to prohodí," prohlašuje v nahrávce šéf Motola, že korupce ve zdravotnických zařízeních není nic neobvyklého.
"Fakt si myslíte, že to nevím? Jak dlouho v tom oboru dělám, jak dlouho se s těma lidma znám? Vždyť jsou to mí osobní kamarádi," poznamenává.
Pak zase popisuje běžnou praxi s V.I.P. pacienty. "Nemocnice dostala čtyři a půl miliardy korun na investice. To fakt není proto, že by si někdo myslel, že je ten Motol opravdu potřebuje. Na to všichni zapomeňte, to je výsledek velmi tvrdého lobbingu," vtlouká do hlavy svým zaměstnancům Ludvík. "Co nám výrazně pomáhá, je to, že nemocnice je schopna splnit každému, co mu na očích vidí, v těch odborných problémech," naznačuje.
"A to je ten systém kulichů, kdy vám někdo z mého sekretariátu volá a posílá vám ty lidi a vy jste schopni je velmi dobře odpravit a velmi dobře se k nim chováte," říká natvrdo. Pro vysvětlení - kulich je slovo, kterým zdravotníci označují právě protekčního pacienta.
Systém "kulichů" nám strašně pomáhá
Ve svém proslovu poté vysvětluje zaměstnancům, co nemají dělat. Dává k dobru příklad, kdy na jednom oddělení nechali dvě hodiny čekat jednu „významnou dámu" proto, že byla kulichem. "Dvě hodiny dámu nechali dusit, a ona se naštvala a odešla. No, to béčko (rekonstruovaná část motolského nemocničního komplexu, pozn. red.)mohlo bejt skoro už hotový," dodává s pousmáním. Hned ale zvážní. "Já to říkám jako vtip, ale ono to tak někdy je. A já vás velmi prosím, abyste si uvědomili, že přes tyhle lidi ty peníze opravdu dostaneme," doporučuje.
Sice následně zdůrazňuje, že chápe, jak protekční pacienti doktory a sestry otravují, ale bez protekce se podle něj nemocnice neobejde. "Tento systém nám strašně pomáhá, tak, prosím vás, pomáhejte vy mně," promlouvá zdravotníkům do duše.
Ředitel však svůj proslov k zaměstnancům obhajuje. Záznam, který se objevil na YouTube, byl prý účelově sestříhán. "Jediné, co pro ty kulichy - mimo jiné i z řad novinářů - dělám, je to, že poprosím svůj sekretariát, aby zavolali na příslušné oddělení, zda je možné pacienta objednat," tvrdil nyní Ludvík serveru iDNES.cz. "Předbíhat při operacích? Neexistuje," dodal.
Nesestříhanou nahrávku svého projevu k zaměstnancům a širší vysvětlení chce podat ředitel Motola zítra na tiskové konferenci. "Jde o oficiální záznam, který se natáčel před dvě stě dvaceti lidmi na výjezdním zasedání managementu," potvrdil ředitel nemocnice. "Záznam byl na disku, a přístup k němu měla jen jedna osoba," poznamenal Ludvík. Nepřímo tak naznačil, že by mohlo jít o pokračování půtky s odcházející tiskovou mluvčí Motola Evou Jurinovou. Ta prohlašuje, že dostala výpověď, protože kritizovala odjezd ředitele Ludvíka na zahraniční dovolenou v době, kdy lékaři tamního dětského kardiocentra vypověděli dohody o přesčasech.
Kromě postu ředitele jedné z největších nemocnic v Česku získal Ludvík také křeslo v zastupitelstvu na pražském magistrátu. Tam rovněž zastává funkci předsedy Výboru pro územní plán a je členem dvou dalších výborů - finančního a zdravotnického.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.