Teroristické útoky v redakci Charlie Hebdo, v pařížském klubu Bataclan i v mnichovském obchodním centru mají společného jmenovatele - útočníci stříleli zbraněmi ze Slovenska. Reportéři TÝDNE koupili pod Tatrami stejný typ zbraně, jaká vraždila v Paříži. Legálně. Stačila pouhá občanka.
Je dusné středeční odpoledne a před upraveným rodinným domem v Novém Městě nad Váhem, dvacet kilometrů od českých hranic, se chystá neobvyklý obchod. "Už jste dole? Hned jsem tam," ozývá se v telefonu mužský hlas a za okamžik vyjde ze dveří solidně vyhlížející třicátník. Podává nám ruku a bez zbytečných řečí nás odvede z ulice na zahradu. Až zde vytáhne z dlouhého látkového obalu zboží, které jsme si u něho o den dříve na internetu objednali - samopal SA 58, legendární model československé výroby, s nímž za minulého režimu cvičila socialistická armáda, bojovalo se s ním v občanských válkách na Balkáně, ve Vietnamu i v Africe. Dodnes patří mezi vyhledávané zbraně.
"Podívejte se sami," rozepne obal muž, který na stránce Bazos.sk vystupuje pod přezdívkou mara 33. Svůj samopal nabízí za příznivou cenu pouhých tří set eur, v přepočtu asi osm tisíc korun, a to zcela legálně na on-line serveru, kde se obyčejně prodávají staré gauče, obrazy nebo knihy.
Jde totiž o takzvaný expanzní samopal, tedy zbraň, která byla úředně znehodnocena tak, aby z ní teoreticky nebylo možné střílet ostré náboje. Jen slepé. Praxe je ale jiná. Expanzní zbraně, na jejichž koupi na Slovensku jako v jediné zemi EU stačí pouhá občanka, se totiž navzdory tvrzení slovenských úřadů dají uvést do provozu - znovu s nimi střílet ostré a zabíjet lidi. Přesně tak, jako to udělali i teroristé, kteří vraždili ve Francii.
Abdeslam v Nitře
Podobné "znehodnocené" zbraně ze Slovenska se pravděpodobně podílely na nejhorších teroristických masakrech v Evropě za poslední dva roky. Podle amerického deníku Wall Street Journal byly použity při útocích na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, kdy zemřelo dvanáct lidí.
Zatímco bratři Chérif a Said Kouachiové zabíjeli redaktory samopaly kalašnikov a škorpion, třetí z tria teroristů Amedy Coulibaly o dva dny později střílel v židovském obchodě na pařížském předměstí úplně stejným typem zbraně, jako jsme koupili v Novém Městě nad Váhem. Tedy českým samopalem SA 58. Podle policie měl Coulibalyho samopal zkrácenou hlaveň a nesl další neklamné znaky, že šlo o zprovozněný "expanz". Ze Slovenska ho podle belgických médií vyvezli překupníci a do rukou pachatelů se dostal již upravený, pravděpodobně v Belgii.
Kalašnikov AK 47 pořízený původně na Slovensku se pokusil použít loni v srpnu i mladý fanatik ve vysokorychlostním vlaku mezi Amesterdamem a Paříží. Jeho útok se však podařilo zmařit dvojici amerických vojáků v civilu. Útočníka zneškodnili holýma rukama. Zraněni byli tři lidé. A to zdaleka nebyly jediné případy, kdy se tento typ zbraně objevil v hlavní roli.
Kupujeme samopal
"Jestli chcete kupovat, musíte se rychle rozhodnout, na policajtech zavírají za půl hodiny," říká majitel samopalu a podívá se na mobil. Slovenské zákony totiž nařizují, že expanzní zbraň je nutno evidovat na policejní stanici. Tím však regulace de facto končí. Kupující nemusí nijak vysvětlovat, na co zbraň potřebuje, zda s ní umí zacházet, nebo zda náhodou není blázen, fanatik či mafián. A pokud zbraň ztratí, nehrozí mu za to žádná sankce.
Registrace na slovenské policejní stanici v Novém Městě nad Váhem na redaktora se slovenským občanstvím připomíná formalitu. Policista sice vidí, že nakupující redaktor je naprosto nezkušený, neumí zbraň ani sám vyzkoušet. Přesto zhruba po dvaceti minutách odchází s potvrzením, že je novým právoplatným vlastníkem vyřazeného SA 58. Zbraně, z níž se po několika úpravách opět dá střílet ostrými. Přesvědčili jsme se o tom na vlastní oči.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.