Kovářová vs. advokáti: začíná souboj o peníze
21.06.2009 14:15 Původní zpráva Aktualizováno 21.06. 14:53
Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová musí šetřit. A proto nepřímo připustila, že seškrtá odměny ex offo advokátů. Jenže ti se už předem bouří. Jde o nesystémový krok, který ohrozí práva nemajetných lidí, vzkazují ministryni.
Když začala Daniela Kovářová začátkem května úřadovat na ministerstvu spravedlnosti, vytyčila si jasný cíl: najít peněžní kohoutky, jejichž pootočením by uspořila resortní peníze. Proto připustila, že při cestách do zahraničí přestane létat první třídou, nebo třeba navrhla projekt soudních prázdnin, během nichž se v justičních palácích nebude svítit ani topit.
Nápad s justičními prázdninami vyvolal přinejmenším rozpaky i u odborné veřejnosti. Kromě bývalého ministra Jiřího Pospíšila myšlenku kritizovala i někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. "Určitě to nebude mít pozitivní vliv," řekla v České televizi. "Je to taková celozávodní dovolená," dodala. Podle Pospíšila se může stát, že se soudy na čtvrt roku zastaví.
TÝDEN.CZ informoval jako první:
Soudům chybějí peníze. Přijdou justiční prázdniny?
Ministryně Kovářová po místech, na nichž by mohla výdaje resortu ještě přiškrtit, pokukuje dál. "Zkusíme snížit náklady na znalečné, posudky, obhajoby, na vracení soudních poplatků. Budu jednat se šéfy profesních komor a uvidíme," řekla například minulý týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny Kovářová.
Kolik stojí pomoc ex offo? |
* 2007: 538 292 Kč * 2006: 487 057 Kč * 2005: 403 248 Kč * 2004: 370 754 Kč * 2003: 402 410 Kč * 2002: 424 418 Kč * 2001: 314 156 Kč * 2000: 306 748 Kč * (v tisících korun) |
Snížit "náklady na obhajoby" přitom znamená jediné: sáhnout na tarify ex offo advokátů. Jedná se totiž o velmi lákavý balík peněz. Ročně vyplatí ministerstvo na ex offo honorářích kolem šesti set milionů korun.
Škrty versus lidská práva
Jenže proti podobnému zásahu do odměn se již předem bouří profesní komora obhájců. "Stát v případě snížení tarifů neodejme peníze advokátům, ale lidem potřebným," varuje Ladislav Krym, tajemník České advokátní komory. Podle něj by tímto krokem nová ministryně ztížila přístup k ústavně zajištěným právům.
ČTĚTE TAKÉ: Advokáti si budou muset pořídit taláry
Přeloženo: Listina základních práv a svobod zaručuje lidem i právo na obhajobu a právo na právní pomoc. K jejímu naplnění slouží právě institut takzvané ex offo obhajoby, za niž vyplácí advokáty stát.
Z řeči čísel vyplývá, že náklady na "advokáty chudých" ročně stoupají. Zatímco v roce 2000 poslali úředníci obhájcům 300 milionů, o sedm let později to bylo už přes půl miliardy. Paradoxně také proto, že soudy začínají být svižnější a řeší stovky kauz z minulých let. "Soudy likvidují staré kauzy a s tím je bohužel spojena potřeba zaplatit advokátům, notářům a tak dále," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ před časem Michal Strnad z Krajského soudu v Hradci Králové.
Proč ne soudci?
"Jestliže ministryně spravedlnosti jedním dechem říká, že na peníze soudců sahat nebude, na druhé straně hodlá jednat s profesními komorami o snižování výdajů, jde o opatření zcela nesystémové, nepromyšlené a zavádějící," lamentuje Ladislav Krym.
Jenže víc dělat nemůže. Advokátské tarify totiž určuje ministerská vyhláška. Pokud se ministryně rozhodne, že bude škrtat právě v nich, obhájci s tím nic nenadělají. "Bude to ale krok nanejvýš politický, krok zpět, krok provedený bez ohledu na následky," myslí si Krym.
Jen na okraj: na ministerstvu leží navíc ještě zákon, který právní služby pro nemajetné dále rozšiřuje. Jeho osud je však právě s ohledem na chybějící peníze více než nejasný.
ČTĚTE TAKÉ: Pospíšilův pohrobek: právní rady pro chudé budou gratis
Foto: ČTK, Lucie Pařízková, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.