Dva roky po krádeži století: podezřelý jde do protiútoku
01.12.2009 12:30 Původní zpráva Aktualizováno 01.12. 13:50
Dva roky od takzvané krádeže století, při níž zmizelo z trezoru žižkovské pobočky bezpečnostní agentury G4S půl miliardy korun, stojí policejní vyšetřování na mrtvém bodě. A je to naopak právní tým podnikatele Milana Čermáka, jehož policisté označili za možného spolupachatele lupu, kdo přešel do protiútoku. Podává stížnosti proti průtahům ve vyšetřování a chce dokonce jít před soud.
"Klidně bychom tam šli, jsme přesvědčeni, že bychom kauzu vyhráli," říká pro on-line deník TÝDEN.CZ Filip Princ, jeden z týmu právních zástupců byznysmena.
VŠE O KRÁDEŽI STOLETÍ ČTĚTE ZDE
Jeho právní zástupci už tak zvažují, zda později případně napadnout půlroční pobyt Čermáka ve vazbě. "Dokud není případ pravomocně skončen, tak to nemůžeme udělat. Pak na to ale budeme připraveni," vzkazuje Princ.
Embargo trvá, výsledky žádné
Policie i státní zastupitelství drží stále embargo na detaily o pokrocích ve vyšetřování. "Nadále nebudeme tuto záležitost komentovat," zopakovala mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.
ČTĚTE TAKÉ: Rok po krádeži století. Policie má prázdné ruce
Zda kauza stále zaměstnává elitní tým detektivů, policie neupřesnila. Ředitel Martin Červíček je v zahraničí, jeho náměstek pro kriminální službu Ivan Smékal zase vyvrací, že by případ od počátku měl nějaký zvláštní režim.
"To by museli být elitní všichni naši muži. Šetří to zkrátka specialisté na majetkovou kriminalitu," uvedl Smékal.
Neúspěšná stížnost
Právníci Čermáka zatím neuspěli ani se stížností na průtahy v případu. Vadilo jim například, že klient ani po dvou letech nemá zpět zabavené věci. "Například panu Procházkovi dobrovolně vydali počítač i vozidlo. My na tento krok stále čekáme," popisuje Princ.
Vrchní státní zastupitelství však jeho stížnost neshledalo jako opodstatněnou: ve svém verdiktu uvedlo, že v případu nedošlo k žádným závažnějším průtahům, pouze drobným pochybením.
Sám domnělý viník krádeže František Procházka policii stále uniká. A vyšetřovatelům se nedaří získat ani náznak toho, kde by se mohl skrývat.
K dopadení pachatelů nakonec nepomohla ani dvaapadesátimilionová vábnička, kterou za informace vedoucí k dopadení zlodějů nalíčila sama poškozená společnost.
"Tuto nabídku jsme už před časem stáhli, abychom nekřížili plány policejnímu vyšetřování. K celé záležitosti se už nechceme vracet," okomentoval pro on-line deník TÝDEN.CZ druhé výročí krádeže století šéf tuzemské pobočky G4S Zdeněk Pátek.
"Pouze to protahují, zkoušejí získat nějaké poznatky u kolegů v zahraniční, ale bezvýsledně. Dokonce už je zřejmé, že původní informace o krvi v Procházkově bytu, byla záměrně vypuštěna," tvrdí Princ, podle něhož mělo jít o krev jednoho ze zasahujících policistů, jenž se při prohlídce zranil. "Takovýto postup považuji za šikanózní," dodává právník.
Foto: archiv TÝDNE, Robert Sedmík, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.