Krejčíř oslaví padesátiny za mřížemi. Čím vším se provinil?

Domácí
4. 11. 2018 05:30
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř.

Podle různých svědectví patří k nejbrutálnějším a nejbezohlednějším lidem, kteří se dostali do rozporu se zákonem. Uprchlý odsouzený podnikatel Radovan Krejčíř, o němž se točí filmy a píšou knihy, se dopouštěl podle svědků násilí s radostí a často i zkratkovitě. V neděli 4. listopadu mu bude padesát.

Krejčíř, který z ČR uprchl před policejním vyšetřováním v červnu 2005, je v současnosti je ve vězení v Jihoafrické republice. Zde pobývá od dubna 2007 a v únoru 2016 byl odsouzen za pokus o vraždu, za únos a za obchod s drogami k 35 letům vězení. V zemi čelí i obvinění v několika dalších závažných kauzách. Pražský vrchní soud letos v březnu Krejčířovi pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů.

ČR usiluje o Krejčířovo vydání z JAR od roku 2007. Letos v polovině března jihoafrický soud souhlasil s Krejčířovým vydáním do ČR, konečné rozhodnutí ale ještě záleží na tamním ministru spravedlnosti. Proces vydání se může táhnout ještě několik let. Jeho právník letos v září varoval ministra spravedlnosti JAR, že pokud nebude vydán, může se Krejčíř pokusit uprchnout.

České ministerstvo spravedlnosti letos uvedlo, že nadále trvá na jeho vydání, ČR totiž na Krejčíře v minulosti vydala několik mezinárodních zatykačů. Krejčíř stojí Jihoafrickou republiku v přepočtu miliony korun kvůli nezbytným bezpečnostním opatřením - podle tamních médií se několikrát pokusil o útěk z věznice. Letos v srpnu se mu povedlo do cely propašovat mobilní telefon, ze kterého poskytl rozhovor do médií. Dozorci mu poté zpřísnili režim. Pokud by byl skutečně vydán do ČR, mohl by si přitom požádat o nové projednání svých českých kauz, protože byl souzen a odsouzen jako uprchlý.

Jednou z takto souzených kauz je případ pokusu o vytunelování státního podniku Čepro a přípravu vraždy celníka, za který pražský vrchní soud Krejčířovi letos v březnu potvrdil souhrnný patnáctiletý trest. Už v listopadu 2015 uložil Městský soud v Praze Krejčířovi 15 let vězení, tento trest v sobě přitom zahrnul i další odsouzení Radovana Krejčíře v ČR, loni v březnu se odvolal, a případem se tak zabýval odvolací soud.

Už před Krejčířovým odsouzením kvůli Čepru padly pravomocné verdikty, například za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5. Původně mu za ně soudy uložily 10,5 roku vězení, později je zahrnuly do trestu o vytunelování státního podniku Čepro a přípravu vraždy celníka. Loni v červenci český soud zastavil pro neúčelnost další stíhání za únos podnikatele Jakuba Konečného, který podle obžaloby zorganizoval v roce 2002.

Jaký byl jeho život? 

Krejčíř, který se narodil 4. listopadu 1968 v Českém Těšíně, vystudoval Fakultu ekonomickou Vysoké školy báňské v Ostravě. Po škole podnikal v řadě společností, mimo jiné zasedal v orgánech společností Staviva, Corado Holding nebo Corimex. Velký majetek získal údajně na počátku 90. let, kdy s dalšími lidmi založil společnost Corado a shromáždil tisíce kuponových knížek a úspěšně je investoval.

Na přelomu tisíciletí začal být v ČR stíhán kvůli hospodářské trestné činnosti, v červnu 2005 ovšem zmizel do zahraničí. Podařilo se mu tehdy utéct policistům při domovní prohlídce v jeho vile v Černošicích a zamířil na Seychelské ostrovy (již dříve si zařídil občanství Seychelské republiky), kam za ním odjeli i manželka Kateřina se synem Denisem. V dubnu 2007 přicestoval Krejčíř pod falešnou identitou do JAR. Byl ihned zatčen a následně propuštěn na kauci.

V Jihoafrické republice začal být spojován se závažnými zločiny, od listopadu 2013 je za mřížemi. V květnu 2014 stanul před soudem a v únoru 2016 si vyslechl trest 35 let vězení za pokus o vraždu, únos, mučení a obchod s drogami. Případ se týká únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu. Krejčíř účast na zločinech odmítá, jeho snaha o odvolání ale byla neúspěšná. V JAR je spojován s řadou dalších zločinů včetně vražd.

Česká republika, která se domáhá Krejčířova vydání od roku 2007, po Krejčířově odsouzení v Jihoafrické republice oznámila, že chce dál usilovat o vydání. Krejčíř se přitom v JAR snažil extradiční proces zpomalit žádostí o politický azyl. Tuto žádost ale v roce 2016 stáhl, a vydávací řízení tak mohlo pokračovat.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Themba Hadebe

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ