Za umístěním bomby do zaplněného autobusu mířícího z Prahy do Varny byl konkurenční boj mezi dálkovými dopravci. Tvrdí to obžaloba, kterou začne v květnu projednávat pražský městský soud. Státní zástupce z činu viní Rusa Vasilije Ponomareva, jehož otec provozuje pravidelnou linku na této trase, a Čecha Tadeáše Ševčíka. Za pokus o obecné ohrožení hrozí oběma mladíkům osm až 15 let vězení.
Dvojice chtěla podle obžaloby získat pro firmu Ponomarevova otce výhody "poškozením majetku, způsobením těžké újmy na zdraví cestujícím a zničením dobrého jména a pověsti konkurenční poškozené společnosti".
Nástražný zápalný systém muži údajně sestrojili tak, že naplnili kanystr směsí benzinu a polystyrenu, z měděných drátů sestavili improvizovanou roznětku a připojili ji k časovému spínači a akumulátoru.
Ševčík si pak 15. května 2015 koupil pod falešným jménem na pražském autobusovém nádraží Florenc podle Ponomarevových instrukcí jízdenku do Varny na spoj, který vypravovala firma konkurující Rusovu otci. O den později prý před odjezdem autobusu umístil do zavazadlového prostoru sportovní tašku s vyrobenou bombou, nastoupil a nechal se odvézt do Brna, kde bez vysvětlení odešel a nechal autobus odjet.
V cestě pak pokračovalo dalších 34 pasažérů a dva řidiči. Chemikálie však v kufru autobusu začaly zapáchat natolik, že si toho cestující všimli a řidič pak na dálničním odpočívadle v Maďarsku bombu odhalili. Systém následně zlikvidovali přivolaní pyrotechnici. Zjistili, že bomba byla funkční a nevybuchla jen shodou náhod. Pachatelé totiž špatně odhadli přísun kyslíku v zavazadlovém prostoru a směs díky tomu nezačala hořet.
Případu si všímala bulharská a maďarská média, která od počátku uvažovala o válce mezi dopravci, protože stejné dopravní firmě shořel v Praze o měsíc dříve autobus po žhářském útoku. Spekulovalo se i o terorismu, což však vyloučil maďarský protiteroristický útvar.