Chraňte Romy! vyzývá Amnesty International českou vládu

Domácí
2. 8. 2013 16:46
Těžce popálená Natálka Siváková.
Těžce popálená Natálka Siváková.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) a Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) vyzvaly Českou republiku, aby chránila Romy před násilím a zastrašováním. Organizace své společné prohlášení zveřejnily v souvislosti s plánovanými protiromskými demonstracemi, které Českou republiku čekají v příštích dnech.

Již tuto sobotu se koná protest ve Vítkově, kde byla v dubnu 2009 při žhářském útoku těžce popálena malá Natálka Siváková. Příslušníci krajní pravice tehdy zapálili dům, kteří patřil romské rodině.

"Vláda musí zajistit, že tyto protesty nepovedou k násilí proti romským komunitám a že ti, kteří jsou ohroženi, dostanou potřebnou ochranu," uvedl John Dalguisen z Amnesty International. Evropské centrum pro práva Romů zaznamenalo od letošního dubna v České republice již devět protiromských pochodů a demonstrací, některé se uskutečnily ve stejných městech.

"Situace v České republice je v tuto chvíli extrémně napjatá, krajně pravicové skupiny získávají na vlivu. Mnoho romských rodin a aktivistů, se kterými jsme mluvili, se obává o svou bezpečnost zejména před podobnými akcemi jako bude zítřejší demonstrace," řekl Dezideriu Gergely z ERRC. Matka malé Natálky se nedávno ERRC svěřila s tím, že se obává dalších útoků. "Nerozumíme tomu, že jim vláda dovolí pochodovat městem, když všichni vědí, co jsou zač. Bojíme se, že dojde k útoku na romské rodiny."

V České republice žije v současné době 150 tisíc až 300 tisíc Romů. V posledních letech přibylo útoků proti této komunitě. Jak uvedlo Evropské centrum pro práva Romů v době mezi lednem 2008 a prosincem 2012 došlo v zemi k nejméně 48 útokům proti této menšině. Česká Bezpečnostní informační služba (BIS) před pár dny uvedla, že větším problémem než skupinky pravicových extremistů jsou protiromské nálady části veřejnosti. Ve své čtvrtletní zprávě upozornila na účast běžných občanů při protiromských demonstracích v Českých Budějovicích a Duchcově.

Podle ministra vnitra Martina Peciny jsou problémy způsobeny mimo jiné poklesem počtu policistů. V pátek oznámil, že v příštím roce budou jejich stavy posíleny o tisíc na celkem 40 tisíc. V problémových lokalitách pak ministerstvo plánuje nasadit další asistenty prevence kriminality. Pecina to zdůvodnil nutností užšího kontaktu s romskou komunitou. Potřebné je podle něj podpořit také vznik pracovních příležitosti pro Romy. Premiér Jiří Rusnok ve čtvrtek prohlásil, že opakované sociální nepokoje jsou trend, na který musí vláda reagovat, stejně jako na zvýšenou aktivitu pravicových extremistů.

Protiromské demonstrace na sídlišti Máj v Českých Budějovicích.Romskou problematikou se musí nynější česká vláda zabývat i z jiného důvodu. Výbor OSN pro lidská práva totiž minulý čtvrtek Českou republiku vyzval, aby uzavřela vepřín, který se v 70. letech postavil na místě bývalého sběrného tábory pro Romy v Letech u Písku. Praha by se k doporučením výboru měla vyjádřit do roka. Předseda vlády Jiří Rusnok se tento čtvrtek v Letech zúčastnil ceremonie, která připomněla dvě výročí spojená s bývalým táborem provozovaným za druhé světové války. Přesně 1. srpna 1942 před 71 lety provoz tohoto zařízení začal a o rok později 8. srpna skončil. V táboře zemřelo 326 mužů, žen i dětí. Pokud jde o případné uzavření vepřína, Rusnok uvedl, že se nejprve musí s výzvou Výboru OSN detailně seznámit.

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ