Recidivista Adolf Doležal, jenž si má odpykat 25 let ve vězení za loupežné přepadení vozu bezpečnostní agentury, podal ústavní stížnost. Poslední mimořádný opravný prostředek využil také jeho komplic Jan Čech. Dovolání obou mužů letos odmítl Nejvyšší soud.
Doležal s Čechem přepadli v březnu 2013 před obchodním domem IKEA v pražském Zličíně auto bezpečnostní agentury Loomis, jež převážela 13 milionů korun a svážela tržby. Měli na sobě policejní uniformy, maskovali se kuklami a posádce hrozili zbraněmi. Loupež se jim však nepovedla. Doležal sice na vůz vypálil dávku ze samopalu, přičemž jedna ze střel pronikla dovnitř, posádce se však podařilo ujet i s penězi. Doležalovo počínání soud vyhodnotil i jako pokus o vraždu.
Před pokaženým přepadením uloupili Doležal s Čechem peníze a zboží z herny ve středočeských Voticích. Předtím společně kradli traktory z areálů zemědělských družstev a dopustili se také nedovoleného ozbrojování. Čech za to zůstane za mřížemi 12 let. Oba muži vinu popírali.
"Soudy nižších stupňů dospěly ke shodnému závěru, že vina obviněných byla prokázána uceleným řetězcem důkazů, včetně výpovědí svědků, pachovými stopami zajištěnými ze střelných zbraní a jednotlivých kusů oblečení nalezených na místě, kde se oba obvinění trvale zdržovali, kamerovými záznamy, atd.," konstatoval Nejvyšší soud.
Doležalova převýchova je podle znalců v podstatě vyloučena, ve vězení strávil podstatnou část svého života. Dříve byl odsouzen například za vydírání, porušování domovní svobody nebo mnohonásobné krádeže.
Média o něm začala rozsáhleji informovat poté, co ještě pod svým původním jménem Pavel Čech přepadl spořitelnu na Berounsku a společně s komplicem smrtelně zranil pokladní. Soudy mu za to uložily 14 let odnětí svobody.