Exdetektiv Komárek: Miliony jsem nikomu nenabízel

Domácí
8. 11. 2016 05:30
Nabízeli mu několik milionů za poskytnutí informací (ilustrační foto).
Nabízeli mu několik milionů za poskytnutí informací (ilustrační foto).

Kolik stojí kvalitní informace? A dá se informátorům platit třeba za odstřelení politika? Policie na to má ve fondech miliony, jak zjistil časopis TÝDEN. "Miliony jsem Karlu Kadlecovi nenabízel", přesto říká bývalý šéf operace Vidkun Jiří Komárek o bývalém policejním náměstkovi Olomouckého kraje, který je v kauze obviněn. Oba muži spolu hovořili opakovaně, Kadlec se prý zajímal o možnost stát se spolupracujícím obviněný.

Kadlec v rozhovoru pro časopis TÝDEN mimo jiné tvrdí, že jste mu nabízel několik milionů korun za informace, které by usvědčily exministra vnitra Ivana Langera. Stalo se něco takového?

Pokud pan Kadlec tvrdí, že jsem mu měl nabízet miliony za informace, které by usvědčily exministra Ivana Langera, tak nemluví pravdu. V České republice neexistuje právní institut, který by umožňoval policii využívat finanční prostředky pro obdobné účely. Pokud bych tedy měl panu Kadlecovi slibovat takto obrovské částky, musel bych je použít z vlastních finančních prostředků.  Důkazní situace o jeho trestné činnosti v době po jeho zadržení byla podle mého názoru natolik silná, že i kdybych připustil Kadlecovo tvrzení, zadlužil se a ty dva miliony mu dal, byly by to zcela vyhozené peníze. Jeho lživá vyjádření jsou s největší pravděpodobností součástí taktiky jeho obhajoby založené na diskreditaci a očerňování osob, které se podílely na objasňování jeho trestné činnosti.

Peníze měly jít z takzvaných zvláštních finančních prostředků.

Interní akty řízení platné v policii pro nakládání s takzvanými zvláštními finančními prostředky neumožňují tyto prostředky využívat k obdobným účelům.

Policejní experti nám říkali, že mohlo jít o hru - že jste zkoušeli, jestli se Kadlec na nabídku chytne, a poté byste mu nic nedali. Bylo to tak?

S panem Kadlecem jsme žádnou hru nehráli. Po jeho zadržení jsem s ním, a to na jeho žádost, opakovaně osobně hovořil, přičemž po mě chtěl vysvětlit podmínky jeho případné  spolupráce s orgány činnými v trestním řízení, zvažoval využití takzvaného institutu spolupracujícího obviněného.

Je nabídka peněz obžalovaným běžná? Jsou takové případy?

Zákon to neumožňuje a policie pro takové účely finančními prostředky nedisponuje. Pan Kadlec se v rozhovoru, který byl otištěn ve vašem časopise, o sobě několikrát zmiňuje jako o osobě excelentního profesionála a měl by vědět, že to, co tvrdí, je holý nesmysl, a pokud by se něco takového stalo, zcela jistě by si sám nebo prostřednictvím svého advokáta na takový postup ihned stěžoval.

Co vše se ze zvláštních finančních prostředků hradí?

Čerpání zvláštních finančních prostředků v policii je upraveno interními akty řízení, které jsou však neveřejné, a proto vám na tuto otázku nemohu odpovědět.

Co si po svém odchodu myslíte o vývoji kauzy Vidkun? Neusnula trochu?

Od 1. července nejsem příslušníkem policie a nemám žádné informace o stavu vyšetřování této trestní věci, takže nemohu komentovat v jakém stavu či v jaké fázi se toto vyšetřování aktuálně nachází.

Na vyšetřovací komisi v Poslanecké sněmovně jste říkal, že skončil další policista, který řešil kauzu Vidkun. Z jakého důvodu?

Ano tuto informaci jsem komisi poskytl. Dověděl jsem se o tom, že jeden z klíčových detektivů pracujících na trestní věci Vidkun odchází od policie a jedním z důvodů jeho rozhodnutí mělo být znemožnění efektivní práce na této trestní věci. Konkrétní důvody však neznám. Předpokládám, že komise se o tyto konkrétní důvody bude zajímat a bude k nim případně přihlížet při své další činnosti.

Není chyba, že kauzu vyšetřuje ÚOOZ a ne inspekce? Myslíte, že se někdy vůbec dotáhne do konce?

Inspekce v minulosti opakovaně prověřovala různá podezření kolem bývalého náměstka Karla Kadlece a vždy bezvýsledně. Sám Kadlec udržoval blízké vztahy s tehdejšími regionálními vedoucími pracovníky GIBS a nejvyšším vedením GIBS. Nedovedu si představit, že by GIBS cokoli, co bylo zadokumentováno v trestní věci Vidkun, dokázala zadokumentovat, či vůbec zadokumentovat chtěla. Jestli se tato kauza dotáhne do konce, nemohu hodnověrně posoudit, nemám informace z probíhajícího trestního řízení. Pokud ovšem přihlédnu k informacím, které se v nedávné době objevily v médiích, vyvolává to ve mně silné pochybnosti ve vztahu k budoucnosti úspěšného vyšetřování této kauzy.

* Mohou policisté platit informátory?

* Jaké na to mají fondy a kdo o nich rozhoduje?

* Za jakých podmínek může policista použít zvláštní finanční prostředky?

* Co na placení "práskačů" říkají politici?

Odpovědi na tyto a další otázky najdete v článku v nejnovějším vydání časopisu TÝDEN, které je právě v prodeji.

Autor: Filip Nachtmann, David JarešFoto: ČTK , Štěrba Martin

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ