Okresní soud v Lounech ve středu poslal na čtyři roky do vězení třiačtyřicetiletého Václava Gartnera, který jako falešný kominík podvedl bezmála tři sta lidí. Muž ze Žatce způsobil škodu skoro 1,5 milionu korun. Rozsudek je pravomocný, Gartner i žalobkyně se vzdali práva na odvolání.
Případ svým rozsahem patří k nejrozsáhlejším podvodům v regionu. Rozsudek četla soudkyně dvě hodiny, další hodinu trvalo jeho stručné odůvodnění. Gartner, který byl už v minulosti trestán, podle rozsudku bude zařazen do věznice s ostrahou, kromě toho mu propadne osobní vůz, nesmí osmnáct měsíců řídit a je povinen nahradit škodu. Muž si podle soudkyně opatřil padělaný výuční list a následně živnostenské oprávnění.
"Celkem 277 osob uvedl v omyl tím, že tvrdil, že je oprávněn kominické práce provádět," uvedla ve zdůvodnění rozsudku předsedkyně senátu. Od dalších 92 lidí vybral zálohy na revizi či vložkování komínu, a to ve výši od několika stovek až po několik tisíc korun a práce vykonal jenom ve čtyřech případech, a to až po termínu a důrazném urgování. Gartner u soudu řekl, že se vzdělával přes internet. Hájil se tím, že chtěl lidem pomáhat, ne škodit. V závěrečné řeči se poškozeným omluvil.
Soud vyslechl zhruba 150 svědků. Někteří byli s Gartnerovou prací spokojeni, většina jich uvedla, že provedl práci, kterou ani nepožadovali. "Vyprávěli mimo jiné, že si třeba nepřivezl materiál, jednotlivé díly neseděly, což svědčí také o jeho neodbornosti," uvedla soudkyně. Muž byl obviněn v listopadu 2015, přesto ještě poté nejméně dalším sedmi lidem nabízel kominické služby a přijímal zálohy.
Protože Okresní soud v Lounech ještě před středečním rozsudkem odsoudil Gartnera za přechovávání omamných a psychotropních látek a ohrožení pod vlivem návykové látky, zazněl dnes u soudu souhrnný trest v celkové výši 36 měsíců. Dalších 12 měsíců dostal Gartner za krádež a podvod, kterých se dopustil poté, co mu bylo sděleno obvinění. Kromě podvodu muž podle soudkyně neoprávněně vybral z platební karty své známé několik tisíc korun a ukradl věci z objektu v Žatci.
Trestnou činnost páchal Gartner zejména v menších obcích na území Ústeckého a Středočeského kraje. Ve většině případů své služby nabízel starším lidem, mezi poškozenými je ale i obecní úřad, škola či několik firem. Většinou také od starších lidí vybíral zálohy, které nevracel a žádné revize komínů neprováděl. Soud vypočetl neoprávněný prospěch jako šedesát procent z celkové škody, což je zhruba devět set tisíc korun.
Některé poškozené odkázal soud k civilnímu řízení. Trestní sazba za podvod, krádeže, neoprávněné podnikání a padělání listiny je od dvou do osmi let. "Soud přihlédl k tomu, že se obžalovaný zčásti doznal," uvedla soudkyně.