Falešný šlechtic vylákal z důvěřivců miliony, hrozí mu 10 let vězení

Domácí
22. 3. 2012 11:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Falešný šlechtic z Frýdku-Místku Karel Šimko, který z lidí vylákal téměř 50 milionů korun, stanul před Krajským soudem v Ostravě. Podvedeným tvrdil, že vlastní zlatý poklad, ukazoval jim cenné mince a sliboval výhodně zhodnocené investice - údajně až o 200 procent. Celkem takto napálil 112 lidí z celého Česka. Nyní čelí obžalobě z podvodu. Ve vězení může strávit až deset let.

"Uvěřila jsem mu. Působil velmi důvěryhodně. Navíc jsme měla reference od známého, který peníze skutečně vydělal," řekla před začátkem procesu poškozená Ivana Hrdinová z Prahy, která přišla o 100 tisíc korun. Dnes už by falešnému šlechtici nenaletěla. "Znovu bych to neudělala. Byla bych opatrnější," řekla.

Podobnou částku podvodníkovi vyplatila i Hana Biecková z Ostravy. Podle ní se ale řada podvedených nepoučila a stále doufají, že peníze zpět dostanou. "Pětadevadesát procent poškozených věří, že pokud by Šimka pustili z vazby, peníze by jim vrátil," řekla.

Ve čtvrtek to ostatně tvrdil i Šimko, který je nyní v ostravské vazební věznici. Ještě před zahájením procesu uspořádal se svolením soudu improvizovanou tiskovou konferenci, na níž novinářům řekl, že je skutečně šlechtic a může to dokázat. "Jako výkonný ředitel společnosti nemůžu necítit za to, co se stalo, odpovědnost. Pokud bych byl na svobodě, své závazky bych splatit dokázal," řekl také.

Obžaloba má dva body. Podle prvního Šimek podvedl zájemce o investice do jeho společnosti Astra Invest Limitedo za víc jak 48,5 milionu korun. Se zájemci o investice se scházel v restauracích a hotelech. Přebíral od nich částky v rozmezí od 96 000 až po sedm milionů korun. Často šlo o celoživotní úspory. Investoři pak přiváděli i své příbuzné a v rukou obviněného končily úspory celých rodin.

Podvodník se vydával za šlechtice. Jiným podvedeným zase ukazoval zlaté mince a tvrdil, že je vlastníkem zlatého pokladu. Kriminalisté ale zjistili, že mince koupil až z vkladů prvních investorů. Jiným zájemcům o zhodnocení vkladů až o 200 procent zase tvrdil, že je správcem majetku řady bohatých lidí z celého světa.

Navíc dalším lidem nabízel výhodné půjčky. Od případných klientů vybíral podle policie zálohu 15 tisíc korun, peníze ale nepůjčoval. Takto si vydělal dalších víc jak 900 000 korun.
Po jeho zatčení provedli kriminalisté domovní prohlídky a zajistili majetek jeho společností v hodnotě okolo 15 milionů korun. Šlo například o zlatou cihlu, čtyři drahé kameny, auto, byt či pozemek.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ