Policejní razie
Hlavní sponzor véčkařů Musil zatčen pro daňové úniky
27.11.2012 10:47 Exkluzivně Aktualizováno 27.11. 14:29
Protikorupční policie od brzkého rána provádí rozsáhlou razii týkající se závažného zločinu daňového úniku. Mezi zadrženými osobami je podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ hlavní sponzor Věcí veřejných advokát Daniel Musil.
"Bylo zadrženo několik osob, nicméně vzhledem k tomu, že naše realizace stále probíhá, více informací prozatím nebudeme poskytovat," uvedl na dotaz k zatýkání Jaroslav Ibehej, mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Jak upřesnil, zátah se "týká podezření z daňových úniků ohledně pohonných hmot". Podle mluvčího se zatím nelze vyjadřovat ani k právní kvalifikaci, ani ke skutkům, z nichž jsou zadržení podezřelí.
Na pražské adrese, kde sídlí Musilova advokátní kancelář, od rána nikdo nebere telefon. On-line deníku TÝDEN.CZ se na mobilu podařilo zastihnout Musilovu pravou ruku, koncipienta Aleše Franka. O zatčení šéfa neměl žádné informace a podivoval se, že telefon v kanceláři nikdo nebere. "Jedu tam," prohlásil a telefonát ukončil. Poté, co slíbil, že do hodiny bude k dispozici, už vůbec nezvedal mobilní telefon a přestal i reagovat na SMS zprávy.
Později mluvčí protikorupční policie Ibehej upřesnil, že celkem bylo zatčeno 15 osob."Provedli jsme několik domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Zatím nedošlo k obvinění žádné osoby (ty jsou stále zadržené)," upřesnil s tím, že probíhá řada výslechů a bližší podrobnosti bude moci policie poskytnout až ve středu.
Štědrý sponzor
Dary pro Věci veřejné se v minulých měsících zabývala dokonce policie. Vyšetřování však bez výsledku ukončila. Právě v souvislosti s financováním Věcí veřejných se jméno Daniela Musila začalo poprvé propírat. Dobrý známý neformálního šéfa VV Víta Bárty totiž podle zjištění on-line deníku TÝDEN.CZ stál za zamlženou sítí firem, které partaji v roce 2011 nasypaly 27,5 milionu korun z celkových 38.
Na tom by samo o sobě nebylo nic špatného. Podezřelé ovšem je, že Musil svoje sympatie k nejmenší parlamentní straně nevyjadřoval formou posílání milionů korun osobně. Sám totiž přispěl véčkařům pouze částkou půl milionu. Navíc dary putovaly do partajní kasy velmi zastřenou sítí firem, s nimiž mnohdy nemá Musil na první pohled nic společného.
"Žádného Rádžíva Sinhu a Lájose Bácse ve svém účetnictví rozhodně nemáme," tvrdil tehdy TÝDNU Babák v narážce na aféru v ODS z roku 1997. Navíc opakoval, že účetnictví strany je naprosto v pořádku. "Našimi dárci jsou zcela jasné a existující fyzické osoby, kterým za jejich dary děkujeme a omlouváme se za nepříjemnosti. Vždy jsme jednali s konkrétními osobami, které byly dotazovány na vlastnickou strukturu," hájil financování strany.
Mluvčí lidu
Musilova kancelář se zabývá skupováním a zakládáním firem, které později často končí u jiného majitele. Dohledávání souvislostí je proto mnohem složitější. Za příklad může posloužit akciová společnost Epoleta, v roce 2009 přejmenovaná na agentura PromoProdukce.
V ní dříve jako statutáři figurovali Musilovi koncipienti David Hrček a Aleš Frank. V současné době je sice jako jediný akcionář veden jakýsi Artur Kaiser a v orgánech firmy sedí jeho příbuzní, ale jejich působení navozuje vzpomínky na klasické "bílé koně". Tito lidé totiž figurují i v dalších dárcovských firmách, které zakládal nebo přeprodával právě Musil. Jméno Artura Kaisera lze nalézt i u poněkud bizarních společností, například u Československých cirkusů a varieté, opět spojených s Musilovými advokáty.
Ostatně, aby si člověk udělal přehled o pilnosti advokáta Musila, stačí si do vyhledávačů zadat jméno koncipienta Aleše Franka. Snadno zjistíte, že právě tento absolvent plzeňských práv (ostatně stejně jako většina Musilových spolupracovníků) figuruje ve stovkách většinou "kastlíkových" firem.
Samostatnou kapitolou je i další štědrý dárce VV, společnost Tribunus Plebis, která partaji poslala jeden a čtvrt milionu korun. Podle rejstříku ji vlastní panamská offshorová firma, ale podle všech vyjádření Babáka a dalších véčkařů patří přímo Musilovi. Vynechejme fakt, že latinský název firmy - mluvčí lidu - mohl klidně vzniknout ve stejné hlavě jako "res publica", tedy "věc veřejná". Tahle společnost stojí za dalšími véčkařskými štědrými firmami, jako třeba za Kastelis, s. r. o., která straně poslala tři a půl milionu korun.
Asi náhody
Další zajímavou figurou v kolotoči štědrých véčkařských příspěvků je Radek Nováček z Prahy 8. Proč jeho jméno zmiňujeme v souvislosti s advokátem Musilem? Světe, div se, oba se totiž zřejmě dobře znají a spolupracují. Důkazem je, že od letošního února je Nováček jednatelem firmy Flumena vlastněné Musilem. Kvůli opětovně zastřeným majetkovým vztahům není zřejmé, zda Nováček jedná samostatně, nebo je jen řízenou figurkou.
Věci veřejné však tato podezření zřejmě příliš nezajímají. Nováčkovy další dvě firmy, které už ovšem stačil prodal izraelským občanům, poslaly partaji dalších 8,8 milionu korun. Společnost AL 20 Kodaňská, kterou vlastnil pouze několik měsíců, neváhala přispět částkou 2,4 milionu korun, přestože podle účetních uzávěrek byla dlouhodobě v mnohamilionové ztrátě. V roce 2010 se jí ovšem podařila nečekaná "rána" a ztrátové účetnictví přetočila do osmimilionového zisku. Proč ovšem Nováček neváhal poslat více než čtvrtinu zisku? Opět těžko říct. Není totiž k sehnání.
Jeho další bývalé firmě Dennon Consulting se už dařilo dlouhodobě lépe, možná právě proto VV poslala dohromady 6,4 milionu. Za zmínku z jejího zveřejněného účetnictví stojí snad fakt, že v roce 2010, tedy za působení VV ve vládě, zdvojnásobila svoje příjmy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.