Hradecká policie začala prověřovat incident z nedělního sjezdu ČSSD v Hradci Králové, při němž jeden z účastníků akreditovaný jako novinář před kulturním domem Střelnice nastříkal pepřový sprej do očí dvěma bezdomovcům. Policie se o události dozvěděla z médií.
"Policie ČR nyní prověřuje, co se na místě stalo," řekla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová. Policie případ charakterizovala jako údajný spor mezi dvěma muži.
Podle týdeníku Respekt použil proti bezdomovcům pepřový sprej v neděli odpoledne Štěpán Kotrba, který byl na sjezdu akreditován za Český rozhlas. Rozhlas s ním po incidentu spolupráci ukončil. "Český rozhlas s panem Kotrbou přerušil externí spolupráci. Incident v Hradci Králové považujeme za jeho osobní selhání. Jeho reakce byla nepřiměřená a poškodila dobré jméno Českého rozhlasu," řekl mluvčí ČRo Jiří Hošna.
Kotrba v pondělí napsal, že se k incidentu vyjádřil už na místě. "Mé vyjádření bylo, že jsem takto reagoval na počátek napadení tím mužem. Jsem po těžkém infarktu a opravdu nemám potřebu se někde po hradeckých ulicích rvát s podnapilým bezdomovcem, který chce peníze na alkohol a nenechá se odbýt," uvedl. "Víc k tomu nehodlám cokoliv dalšího dodávat," sdělil.
Podle vyjádření Českého rozhlasu je Kotrba externím spolupracovníkem analytického oddělení rozhlasu, například pro digitalizaci vysílání, a na sjezd ČSSD byl akreditován jako externí analytik. "ČRo se tímto incidentem bude zabývat a zaujme k němu stanovisko. Považujeme to za individuální selhání pana Kotrby. Český rozhlas stojí na hodnotách, které se s popsaným jednáním neslučují," řekl mluvčí rozhlasu Jiří Hošna.
Přivolání policie či zdravotníků postižení podle Respektu odmítli. "Zatím jsme žádné oficiální oznámení neobdrželi, a to ani od přímých účastníků či případných svědků," uvedla v pondělí policie.
Policie měla v souvislosti se sjezdem ČSSD zvláštní pohotovost, protože mezi účastníky sjezdu byly dopoledne i takzvané chráněné osoby, a to prezident Miloš Zeman a slovenský premiér Robert Fico. "K údajnému sporu mezi dvěma muži mělo dojít v době, kdy již pominul režim zvýšeného bezpečnostního opatření, neboť nejvýznamnější chráněné osoby se již v místě nenacházely," uvedla policie.
Jiný incident týkající se novinářů se odehrál před necelým měsícem, 27. ledna po prezidentské volbě, kdy naopak byli napadení novináři ve štábu Miloše Zemana.